Az elmúlt időszakban a Földközi-tenger és Afrika térségéből érkezett meleg okozott hazánkban forróságot, akár 35 fok feletti hőmérsékletet. Pár napja már elviselhetőbb az idő, egy északnyugat felől érkező hidegfront pedig szerdán véget vetett a 30 feletti fokok uralmának. Csütörtökön országszerte még a legmelegebb, délutáni órákban sem mérhetünk többet 23-27 Celsius-foknál.
Hétvégéig viszont emelkedik a hőmérséklet, újabb déli áramlás hoz újabb kánikulát. A jövő hét közepén újabb hidegfront éri el Magyarországot, a jelenlegi modellszámítások szerint ismét esik majd a hőmérséklet, intenzív záporok-zivatarok alakulhatnak ki – tudtuk meg Berceli Balázs meteorológustól, az Időkép.hu munkatársától.
Hullámvasút a természet rendje
Berceli Balázs elmondta, ha csak nincs a Kárpát-medence fölött az északnyugati hideg levegőt blokkoló időjárási helyzet, erre a természetes ciklikusságra, az “enyhülésre” mindig számíthatunk. Amennyire most meg lehet állapítani, a következő 8-10 napban nem alakulnak ki olyan körülmények, amelyek hosszan tartó kánikulát okoznának.
Kánikulaimádók még várjanak a nyaralással
Ez abból a szempontból jó hír, hogy a tavalyi másfél-kéthetes, gyötrő kánikulát most egy ideig még megússzuk, ám a vízparti aszalódást kedvelőknek nem ezek a napok jelentik majd az álomnyaralást.
Főleg, hogy bár ez a hét csapadékmentesnek ígérkezik, péntekig a szél is elcsendesül, de jövő kedd-szerda magasságában komoly esélye van intenzív záporok, zivatarok, erős széllökések, jégeső kialakulásának. Ez persze nem azt jelenti, hogy sárban tocsog majd az ország, ezek a felhőszakadások ilyenkor lokálisak, néhány, legfeljebb néhány 10 négyzetkilométeres területet érintenek – emeli ki a meteorológus.
Szokatlanul hűvös hajnalok
Ha most megnézzük az előrejelzést, csütörtökön 14, pénteken 13 fokra hűl a levegő reggelre, ami bizony hűvös. Főleg, ha valaki a szabadban táborozik.
Ennek oka, hogy a hidegfront elvonultával száraz levegő érkezik térségünkbe. Minél kevesebb nedvességet tartalmaz a levegő, annál inkább “szökik” rajta keresztül a talajmenti meleg, ahogy lemegy a Nap. Pénteken ráadásul a szél is jelentősen veszít erejéből, így nincs, ami keverje a levegő hideg és meleg rétegeit, ezzel pedig kisebb mértékű lehűlést eredményezzen.