Belföld

Újabb per készül a vörös csillag miatt

vöröscsillaggal-demonstrálók (ingyenes, )
vöröscsillaggal-demonstrálók (ingyenes, )

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak azok a demonstrálók, akiket a Kossuth téri József Attila-szobornál tartott vasárnapi tüntetésről állítottak elő - írja a keddi Népszava.

A vasárnapi tiltakozást az Európai Baloldal Barátai nevű Facebook-csoport szervezte. A József Attila-szobornál a költő verseit olvasták fel, valamint megemlékeztek Sallai Imre és Fürst Sándor kivégzésének 80. évfordulójáról. A rendezvényről azért vittek el a rendőrök több embert, mert vöröscsillagos szórólapot emeltek a magasba. Kihallgatásuk után aztán hazaengedték őket az V. kerületi rendőrkapitányságról. A rendőrség közlése szerint önkényuralmi jelkép használata elkövetésének gyanúja miatt volt szükség az intézkedésre.

Vörös csillagos szórólapot, amelyen egyébként Che Guevara és József Attila képe is szerepelt, összesen heten emeltek a magasba a demonstráción, mások mellett Vajnai Attila, a Munkáspárt 2006 elnöke és Nyári Zsolt, a Zöld baloldal szóvivője, akiket öt másik társukkal együtt rendőrségi autóval elvittek a helyszínről. Később Nyári a Facebookon tudatta, hogy szerencsésen hazaérkezett a kapitányságról. Azt írta, hogy a “rendőrök segítőkészek, kedvesek, illedelmesek voltak, csak és kizárólag a parancsnok nem volt a helyzet magaslatán, aki parancsba adta előállításunkat”. Hozzátette: “Irány Strasbourg”.

A magyar államot márciusban jogerősen elmarasztalta az Emberi Jogok Európai Bírósága azért, mert büntetőeljárást indított ötágú vörös csillag nyilvános használata miatt. A testület 6400 euró kártérítést és perköltséget ítélt meg Fratanolo Jánosnak, a Magyarországi Munkáspárt 2006 korábbi elnökének, akinek az ítélet szerint megsértették szabad véleménynyilvánításhoz való jogát azzal, hogy a vörös csillag nyilvános használata miatt büntetőeljárás indult ellene. A magyar állam februárban ugyan fellebbezett az ítélet ellen, de ezt a strasbourgi bíróság elutasította. Bár az állam végül kifizette a kártérítést, a parlamenti többség határozatában kinyilvánította, nem ért egyet a strasbourgi vöröscsillag-perben hozott ítélettel, és kitart az önkényuralmi jelképek használatának szankcionálása mellett – emlékeztet a lap.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik