Húsvét közeledtével sokan kacérkodnak élő nyúl, kiskacsa vagy kiscsibe vásárlásával, ám kétséges, hogy mi történik az állatokkal az ünnepek után. A Fővárosi Állat- és Növénykert azt javasolja, senki ne vásároljon élő állatot, ha nem tudja vállalni, hogy hosszú távon is gondoskodik róla. (A törpenyulak életkora általában 6-8 év, de akár 10-12 évig is elélhetnek). Aki mégsem akar kimaradni a nyulas élményből, azok számára húsvéti nyuszisimogatót szerveznek.
Fotó: MTI / Kovács Attila
Az Orpheus Állatvédő Egyesület tapasztalatai szerint a nagyobb ünnepekkor – így a húsvétkor – ajándékozott állatok sok esetben hamar elpusztulnak a nem megfelelő tartás miatt, de nem ritka az sem, hogy az újdonsült gazdik megunt kisállatukat élve utcára vagy a kukába dobják, vagy egyszerűen lehúzzák a vécén. Épp ezért az állatvédők arra kérnek mindenkit, hogy még mielőtt az élő ajándék mellett döntene, álljon meg egy pillanatra, és gondolja végig a legfontosabbakat:
1. Vajon a jövendőbeli gazda képes-e az állattartásra?
2. Vajon van-e az állatnak elég hely? Van-e elég időnk a gondozására?
3. Jut-e majd pénz az állateledelre, az állatorvosra és az állattartással járó egyéb költségekre?
Álljunk ellen a kísértésnek!
Az Elveszett Állatok Alapítvány évtizedes tapasztalatok alapján óvva inti a családokat attól, hogy a húsvéti ünnepekre szeretteiknek ajándékba nyulat, csibét vagy más élő állatot vásároljanak.
„A baromfi csibék speciális hőigénnyel és takarmányozási sajátosságokkal, nyugalom iránti szükséglettel rendelkeznek, amiket házi körülmények között igen nehéz biztosítani. Ellenkező esetben ezek az állatok néhány nap, vagy hét kínlódásra és biztos halálra vannak ítélve” – nyilatkozta dr. Varga József az alapítvány állatorvosa. Hozzátette: „kíméletlen dolog csibéket, nyúlfiókákat húsvéti meglepetés gyanánt vásárolnunk, mert ezzel rossz állatvédelmi szemléletre neveljük a gyermekeket, és állatot kínzunk.
Az állatorvos figyelmeztet: a nem megfelelően tartott állatok szenvednek, és hiába haszonállatokról van szó, akik levágásra kerülhetnek, akkor is fájdalmat érezni, félni, szenvedni képes élőlények.
Nem ér lepasszolni!
Ráadásul 2008 óta már az Állatkert sem fogadja be a megunt húsvéti nyulakat. Véleményük szerint, ha így tennének, azzal az állattartással kapcsolatos felelősség megkerülésével járó magatartást erősítenék, ami viszont ellentétes a törekvéseikkel. Élő nyúl vásárlása helyett alternatív megoldást kínálnak: nagyszombattól húsvét hétfőig, azaz április 7-9-ig nyuszisimogatót tartanak, hogy senki ne maradjon ki a „nyusziélményből” – olvasható az intézmény honlapján.
Tuti tippek a boldog tapsifülesekért
Ha valaki hosszas mérlegelés után mégis úgy dönt, hogy élő állatot vesz, nem árt, ha tisztában van néhány alapszabállyal – lásd keretes írásunk. A magyar vásárlók körében a kisorrú, lógófülű törpenyúl a legkeresettebbek, de az oroszlánfejűeket is nagyon szeretik – árulta el érdeklődésünkre az egyik fővárosi állatbolt tulajdonosa. „Mi is őket ajánljuk a méretük miatt, ideális esetben 1-2 kilósnál nem nőnek nagyobbra, ami fontos szempont az otthoni nyúltartásnál” – tette hozzá.
Szaporaságuknak köszönhetően az interneten ma már 1500 forintért beszerezhetünk házinyulat, de átlagos áruk 4–6000 forint körül van.
Mit ajándékozzunk élő állatok helyett?
Lepjük meg gyermekünket édességgel, plüssfigurával, ajándékutalvánnyal vagy saját készítésű tárgyakkal, például hímes tojással. Ha mindenképpen kisállatot szeretnénk vásárolni, akkor válasszunk macskát vagy kutyát, akiken keresztül meg lehet tanítani a csemetét a felelősségre, a feltétlen szeretetre, odaadásra, ragaszkodásra. A Budapest Főváros Közterület-felügyelete Illatos úti Állategészségügyi Szolgálatán például elhagyott és szeretetre éhes kiskutyák várják újdonsült gazdijukat.