Győrfi Pál szóvivő közlése szerint három ember halála hozható összefüggésbe a hideg idővel; Dévaványán szén-monoxid-mérgezés, Debrecenben lakástűz okozott halált, míg a Bocskaikertben egy összefagyott férfi holttestére találtak saját háza udvarán. Utóbbi halálát feltehetőleg kihűlés okozta, de ezt az orvos szakértőnek kell megállapítania – fűzte hozzá.
A negyedik áldozat
Saját udvarán fagyott meg egy férfi vasárnap reggelre Mosonmagyaróváron – tájékoztatta a megyei főkapitányság sajtóügyeletese vasárnap az MTI-t.
Az 57 éves férfi a tornácra ment ki, ahol elesett és a fejét beverte. Az eszméletét vesztett férfi életét a fia hívására kiérkező mentők már nem tudták megmenteni – közölte Kálmán Gabriella, hozzátéve, hogy a férfi a rendkívüli hideg első ismertté vált áldozata Győr-Moson-Sopron megyében.
Háromezer riasztás
Győrfi elmondta, a mentőszolgálat háromezer riasztást kapott az elmúlt 24 órában, ez 20 százalékkal több, mint egy átlagos napon. Az OMSZ 1500 munkatársa egyidőben lényegében folyamatosan dolgozott a közterületeken és az utakon, ám egy-egy esetre több időt kellett szánniuk, mint általában. Hozzátette, volt amikor a mentés során a mentőautó is elakadt, és csak nagy erőfeszítések után tudtak továbbjutni a hóban.
Színtelen, szagtalan
A szóvivő közlése szerint országosan harmincnál is több szén-monoxid-mérgezésről kaptak jelentést, több esetben életmentő beavatkozásokra volt szükség. Győrfi Pál ezért ismételten arra figyelmeztetett, hogy az ellenőrizetlen fűtőberendezések, a szakszerűtlenül bekötött kazánok, kályhák életveszélyesek lehetnek.
Arra is rámutatott, hogy a szén-monoxid színtelen, szagtalan, a levegővel elkeveredő gáz, ami már kis mennyiségben émelygést, fejfájást, nagyobb mennyiségben pedig izomgyengeséget, tudatzavart, eszméletvesztést, légzésleállást okozhat.
Hóhelyzet Magyarországon – kattintson a galériához!
Fotó: Földi Imre / MTI
A szóvivő azt kérte, hogy amennyiben egy lakásban többen is rosszullétre, hányingerre vagy fejfájásra panaszkodnak, azonnal szellőztessenek és hívjanak segítséget.
Lábujjfagyások
Győrfi Pál elmondta azt is, hogy az elmúlt napon, a riasztások során ötven embernél merült fel a kihűlés gyanúja; volt aki kerékpárjával elesett, és nem tudott felkelni, volt akit elakadt autójából kellett kimenteni.
Közlése szerint tizenkét embert kellett fagyásos sérülés miatt ellátni, illetve kórházba szállítani, jellemzően orr-, fül- és lábujjfagyások miatt.
Rendőrök hívnak mentőt
Közben a rendőrség a hideg idő miatt veszélybe került embereket szállíttat közterületekről kórházakba, krízisközpontokba a rendőrség a karitatív szervezetek és az Országos Mentőszolgálat közreműködésével.
A fővárosi rendőrök a karitatív szervezetekkel közösen – különösen a késő esti és az éjszakai órákban – felkeresik a hajléktalanok ismert tartózkodási helyeit, és “intézkednek a hideg elől biztonságos helyre történő szállításukról”.
A BRFK a mentési feladatok megkönnyítésére két gépjárművet is forgalomba állított, amelyeket civil önkéntesek segítségével működtetnek – áll a rendőrség közlememényében.
Közölték azt is, Budapest rendőrfőkapitánya intézkedett arról, hogy hétvégén a főváros közlekedésrendészeti járőrei, illetve baleseti helyszínelői dupla létszámmal lássanak el szolgálatot, a hideg és havazás okozta megnövekedett feladatok ellátására.
Az országos hóhelyzetről itt olvashat többet!