A Legfõbb Ügyészség elõtt tartott sajtótájékoztatón Lukács Tamás felidézte: egy évvel ezelõtt Gulyás Gergely, a 2006-os jogsértéseket is vizsgáló parlamenti albizottság fideszes elnöke büntetõfeljelentést tett a 2006-os õszi események ügyében.
Azt nem tudni, hogy az egyéves nyomozati anyagban milyen tények szerepelnek, “nem is kell tudnunk”, ám a Balsai-jelentésben lehetnek olyan tények, amelyek segíthetik és kiegészíthetik a nyomozó hatóság munkáját – mondta, hozzátéve, ezért döntöttek úgy, hogy megküldik a jelentést a legfõbb ügyésznek és minden érintett ügyészségnek.
Mint korábban megírtuk, éles vita volt a parlamenti bizottságokban a 2006-os események megítélésérõl. Ugyanazokat az eseményeket teljesen másképpen látják a pártok. A Jobbik alapvetõen egyetértett a jelentés tartalmával, csak kiegészítéseket tartott szükségesnek.
A szocialisták szerint viszont – miként az MSZP-s Lendvai Ildikó fogalmazott – összefüggés lehet a jelentés elkészítése és Balsai István alkotmánybíróvá való kinevezése közt. A Balsai-jelentés szerint megalapozottan feltehetõ, hogy a tömegoszlatást vezetõ rendõrök nem gondatlanságból vagy szakmai tévedésbõl, hanem tudatosan sértettek törvényt. A jelentés Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök felelõsségét is felveti, úgy fogalmaz: a rendõri vezetõk csak legfelsõbb utasításra és jóváhagyással tûrhették el a magukat és a testületet példátlan módon lejárató cselekményeket.
Korábban Szilvásy György volt titokminiszter a Kossuth Rádiónak úgy nyilatkozott: a Balsai-jelentés szerinte politikai megrendelésre készült.