A marosvásárhelyi 2-es számú általános iskola a város egyik legrégebbi tanintézménye, amelyet Bernády polgármestersége idején alapítottak a XX. század elején. A városban az elmúlt húsz évben egy-egy személyiségrõl keresztelték el az addig csak számokkal jelölt vegyes általános iskolákat, amelyekben román és magyar tagozat egyaránt mûködik. A kizárólag magyar tannyelvû Bolyai Farkas Elméleti Líceumon kívül azonban Marosvásárhelyen jelenleg egyetlen magyar személyiségrõl elnevezett általános iskola sincs, annak ellenére, hogy a lakosság közel felét teszi ki a magyar lakosság.
Az iskolák elnevezésérõl ugyanis elsõsorban a tanintézmények tanári karának kell döntenie, és e testületeknek többségét rendszerint román pedagógusok alkotják.
A városban még két iskola maradt név nélkül. Az egyik a 2-es számú általános iskola, amelynek elnevezésére a jövõ évi önkormányzati választáson polgármesterjelöltként indulni készülõ Cornel Briºcaru helyi szociáldemokrata politikus tett javaslatot. Õ azt javasolta, hogy az iskolát Adrian Paunescu néhai román költõrõl nevezzék el, és a város egyik ortodox temploma elé szobrot is állítsanak neki.
Aláírást gyûjt mindkét tábor
Ennek érdekében két hete aláírásgyûjtést indított a Szociáldemokrata Párt (PSD) helyi szervezete. Nyomukban a héten az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete is aláírásgyûjtésbe kezdett, mégpedig arról, hogy az iskolát a város fejlesztésében meghatározó szerepet játszó Bernády Györgyrõl nevezzék el.
A románok többsége most hõsként tekint Paunescura, de ez nem volt mindig így. Õ ugyanis a Nicolae Ceausescu diktátor kommunista rendszerének kiszolgálója volt, és errõl említést tesz a romániai kommunizmus elemzésérõl szóló tanulmány is, amelynek alapján Traian Basescu román államfõ 2006-ban bûnös és törvénytelen rendszerként ítélte el a kommunizmust. A dokumentum szerint Paunescu a diktátor “udvari költõje” volt, és az általa szervezett, fiatalok ezreit megmozgató hazafias koncertekkel hozzájárult Ceausescu személyi kultuszának kiépítéséhez.
Ezért a romániai 1989-es forradalom idején Paunescut majdnem meglincselte a tömeg Bukarestben, késõbb mégis politikai karriert futott be. Évekig a Szociáldemokrata Párt szenátora volt, és ebben a minõségében is számtalan magyarellenes megnyilvánulása volt.
Költõi tehetségének megítélése is megosztja a közvéleményt, azonban tavalyi elhalálozását követõen a román fõvárosban nemzeti hõsnek kijáró tisztelettel temették el Mihai Eminescu XVIII. századi román költõzseni közelében.