Belföld

Református derű és büszkeség a tanévnyitón

Miközben mások panaszkodnak a bezárások és a költségvetési nehézségek miatt, a reformátusok optimistán kezdik a tanévet.

A rendszerváltás óta nem volt ilyen nagy arányú a református iskolák számának növekedése – mondta Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke szombaton Budapesten, az egyház oktatási intézményeinek közös tanévnyitóján.

A református püspök köszöntő beszédében emlékeztetett arra, februárban a zsinat arra kérte az egyházközségeket, hogy “megfontoltan, körültekintően járjanak el az iskolaátvételeknél”. Ennek megfelelően mentek végbe a települési önkormányzatoktól való új átvételek – hangsúlyozta.

Bölcskei Gusztáv “a várva várt közoktatási törvénnyel” kapcsolatban úgy fogalmazott: minél tovább várakoznak erre a jogszabályra, “annál inkább idegesítő a várakozás”. Az új törvénynek tisztáznia kell, hogy milyen lesz a magyar közoktatás, ezen belül az egyházi közoktatás jövője – mutatott rá.

Huszár Pál, a zsinat világi elnöke tanévnyitó beszédében rávilágított: “a mi iskoláink (…) az állami tanterv teljesítésén kívül neveltséget adnak”, arra nevelik tanítványaikat, hogy az örök értékeket, mint a szeretet, a felnőttek és idősek megbecsülése, a munka, a szorgalom, a keresztény elkötelezettség fontosabbak, “mint amit a globalizációs társadalom rákényszerít a társadalomra”.

Közlése szerint fontosnak tartják a közéletiségre nevelést, a református egyház tagjai közül sokan töltöttek be magas politikai funkciót, lettek államférfivá. Elmondta, “közéletünkben a reformátusság a számarányán felül képviselteti magát az ország vezetésében”.

Szászfalvi László egyházügyi államtitkár levélben köszöntötte a tanévnyitót. Ebben azt írta: a magyar reformátusságnak elévülhetetlen érdemei vannak a közösségépítés és az anyanyelvű oktatás megteremtése terén. A kormány számára fontos a református iskolák nemzeti és spirituális elkötelezettsége – mutatott rá.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik