Belföld

Csapdákban vergődik az egészségügyi ellátórendszer

A mai kórházi struktúra fenntartásához kevés a pénz, ezért szerkezeti átalakítás kell.

A kisebb és hatékonyabb kapacitások miatt felszabaduló forrásokat az orvosok, nővérek bérének emelésére lehet fordítani – nyilatkozta Sinkó Eszter egészségügyi szakközgazdász, a szakminiszter tanácsadó testületének egészség-gazdaságtani tagozatának vezetője.

A Magyar Hírlap szerdai számában megjelent interjúban Sinkó Eszter úgy fogalmaz: “minél nagyobb mérvű az átalakítás, annál nagyobb hatékonysági tartalékot lehet felkutatni az ágazatban”. A nemzetközi szabványokat idézve közölte, hogy Magyarországon elegendő lenne 70 kórház az akut és a krónikus ellátás teljes körű biztosításához, de jelenleg kétszer ennyi intézmény van.

A kórházak jelenlegi problémái abból adódnak, hogy “az elmúlt öt esztendőben jelentős mennyiségű forrást vontak ki az ágazatból: az egészségügyi közkiadások a GDP hat százalékáról öt százalék alá estek” – nyilatkozta a lapnak a szakértő. Hozzátette: “a problémák alapvetően ebből erednek, így a kezelésmód sem a tulajdonviszonyok oldaláról érkezhet érzésem szerint. Sajnos megint anélkül döntünk a kórházak államosításáról, hogy alaposan megnéztük volna, hogyan teljesítettek az önkormányzatok húsz évig tulajdonosként.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik