Belföld

Megkérdezik az embereket az alkotmányról is

12 kérdésre vár választ az állampolgároktól a nemzeti konzultációs testület.

Az új alkotmány előkészítésével kapcsolatban tizenkét kérdésből álló kérdőívet küld a választókorú állampolgároknak a napokban a nemzeti konzultációs testület. Ezt jelentette be a fideszes Szájer József, a bizottság vezetője és a korábban MSZP-s, jelenleg független parlamenti képviselő, Szili Katalin, a testület egyik tagja.

A kérdőíven többi között arról kérdezik az emberek véleményét, hogy az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e. Véleményt nyilváníthatunk arról is, hogy korlátozza-e az új alkotmány az állam eladósodását és vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség. Kérdés szerepel arról, hogy járjon-e szavazati jog a kiskorú gyermekek után és arról is, hogy engedjék-e a gyermeknevelés költségeinek megadóztatását vagy sem, valamint arról, hogy az új alaptörvény vállaljon-e kötelezettséget a jövő nemzedékek után.

A testület arra is választ vár, hogy az új alkotmány fejezze-e ki a határon túl élő magyarsággal való nemzeti összetartozás értékét. A kérdőíven szerepel, hogy az új alaptörvény védje-e a Kárpát-medence természeti sokféleségét. Gazdasági területen például arra is rákérdeznek, hogy védje-e fokozottan a nemzeti vagyont és hogy csak átlátható gazdasági hátterű társaságok számára legyen-e nyitva az állami forrásokhoz való hozzájutás. Arról is elmondhatja mindenki a véleményét, hogy a bíróságok számára legyen-e mód a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés kiszabására és beleszólhatunk abba is, hogy szankcionálják-e a parlamenti bizottságok előtt való meg nem jelenést.

A tizenkét kérdésre különféle válaszlehetőségeket ajánlanak majd fel, a kérdőív végén pedig a véleményüket is kifejthetik a választópolgárok, akik a kérdőíveket díjmentesen küldhetik vissza. Az íveket a napokban kezdik nyomtatni, és várhatóan tíz napon, két héten belül minden választópolgár megkapja. Ezt követően két hét áll rendelkezésükre, hogy azt visszaküldjék. A feldolgozást a kormány apparátusa végzi majd.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik