Belföld

Fizethetnek a fogyatékosokat alázó rendőrök

Pénzbüntetésre enyhítette a Pécsi Ítélőtábla kedden hozott jogerős határozatában annak a három rendőrnek a büntetését, akiket első fokon még felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtottak, amiért 2007-ben szellemi fogyatékosokat aláztak meg a csurgói rendőrőrsön.

A táblabíróság Makai Lajos vezette büntetőtanácsa megalapozottnak találta az ügyben első fokon eljáró Somogy Megyei Bíróság korábbi határozatát, és a vádlottakat hivatali visszaélésben mondta ki bűnösnek.

Büntetlen előéletükre, a cselekmény elkövetéséig tanúsított jó magatartásukra és rendőri munkájukra tekintettel azonban látott esélyt a nyolc hónap, illetve egy-egy évre szóló, de két évre felfüggesztett szabadságvesztés enyhítésére. Az első rendű vádlottnak 150 ezer, társainak 180-180 ezer forint
pénzbüntetést kell fizetniük, amely egyben azt is jelenti, hogy
rendőrként dolgozhatnak tovább.

A három rendőr 2007. február 7-én az őrsre érkezett két szellemi fogyatékos gyanúsítottnak képességét meghaladó kérdéseket tettek fel, őket megalázó feladatok elvégzésére vették rá azért, hogy szórakozzanak rajtuk.

Az idős testvérpárnak olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, hogy hány kölyke van a kutyának, macskának, malacnak, sünnek, gorillának, kakasnak, jetinek, szőrös-e vagy tüskés a sün nemi szerve. A rendőrök felszólítására közösen énekelniük is kellett, majd nyelvüket kinyújtva meghajolni, de egy széktámlával való kormányozásra, az autó hangját utánzó berregésre is rávették őket.

A vádlottak mobiltelefonnal felvették a mintegy félóra alatt történteket és feltették a rendőrség belső hálózatára, amit ugyan később letöröltek, de egy kollégájuk lemásolta és feljelentette őket a katonai ügyészségen.

A rendőrök a bíróságon azzal védekeztek, hogy ők csak viccelődtek a két férfival, akik maguk kérték, hogy felvétel készülhessen róluk. Nem hivatalos személyként jártak el, mivel a szabadidejükben, munkaidő előtt beszéltek a két emberrel, akikkel nem is volt semmilyen ügyük, az állapotukkal pedig nem voltak tisztában.

A táblabíróság ugyanakkor bizonyítottnak látta, hogy a rendőrök tisztában voltak a gyanúsítottak szellemi állapotával, tettüket hivatali helyzetükkel visszaélve követték el. Makai Lajos bíró az ítélet indoklásakor megjegyezte: megbotránkoztató, hogy ilyen eset megtörténhetett az Európai Unióhoz csatlakozott Magyarország rendőrségénél. Reményét fejezte ki, a pénzbüntetés elegendő visszatartó erő a rendőrség szolgálatában állók számára, hogy még bűncselekmények elkövetőivel szemben se próbálkozzanak ilyen “primitív játékokkal”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik