Bod Péter Ákos egyetemi tanár a Duna TV Közbeszéd címû mûsorában azt mondta, hogy a tervezett kormányzati intézkedésekrõl szó sem esett, amikor 10 neves közgazdász társával együtt a kormányfõvel és a nemzetgazdasági miniszterrel tárgyalt.
A szakértõk óva intették a kormányt az arányos adórendszer megváltoztatásától és az adó, ezen belül a jövedelemadó emelésétõl – közölte csütörtökön Matolcsy György. Bod Péter Ákos azonban másként emlékezett. Szerinte a csaknem 3 órás konzultáción nemigen jött szóba, mit kellene csinálni, a kormányfõ és a nemzetgazdasági miniszter sokkal inkább arra volt kíváncsi, õk miként látják “a világ menetét és Magyarország gazdasági, társadalmi állapotát”.
Bod Péter Ákos érdekesnek minõsítette, hogy Matolcsy György szerint a neves közgazdászok támogatták az egykulcsos személyi jövedelemadót, szerinte errõl ugyanis igazából szó sem volt. Az egyetemi tanár továbbra is úgy véli, hogy az nem érte el a célját, vitatható a filozófiai alapja is, neki nem tetszett és most sem tetszik, de mindenki tudomásul vette, hogy a kormányfõ elkötelezte magát mellette. Ugyanakkor a 11 közgazdászból – Bod Péter Ákos szerint – legalább nyolc azt gondolja, hogy “ha az államnak szüksége van a bevételre, akkor (…) nem ördögtõl való” a kétkulcsos vagy a szolidaritási adó. Bod Péter Ákos abban bízik, hogy a jövõben változik a kormány merev elutasítása.
A kormány gazdaságpolitikájáról, annak irányáról sem kérdezték õket. Bod Péter Ákos azt mondta, hogy az valójában a kormány dolga is, így azokat “nem is nagyon kötötték” az orrukra, de ha hiány van a büdzsében, akkor a mindenkori pénzügyminiszter általában a dohányhoz, az italhoz, az autóhoz meg a szerencsejátékhoz szokott nyúlni. Ez nem vall túl nagy fantáziára, de ezekre szoktak adót kivetni, ha gond van – tette hozzá.
Néhány napja, szintén a Duna TV-ben egyébként a csütörtöki egyeztetés másik résztvevõje, Csaba László elég élesen bírálta a jelenlegi gazdaságpolitikát, az egykulcsos adó kapcsán pedig úgy fogalmazott, hogy “az adórendszer a politikusok számára egy üveggyöngyjáték, amivel szívesen eljátszadoznak”, de többé-kevésbé elkerülhetetlen az adóemelés egy olyan környezetben, ahol az adóbevételek közül szinte mindegyikben elmaradás van. A következõ hónapokban és a jövõ évben is rendkívül fegyelmezett politikát kell folytatni, ebben vélhetõen egy sor népszerûtlen dolog benne lesz: kiadáscsökkentés és adóemelés – tette hozzá.
Oszkó szerint hamisít a kormány
Nem a Bajnai-kormány idején, hanem most történik hamisítás – mondta a volt pénzügyminiszter a Klubrádió reggeli mûsorában. Oszkó Péter szerint akár 200 milliárddal nagyobb lehet a hiány, mint amit Matolcsyék elismernek. Folyamatosan arról beszél a kormány, hogy ez a válság az euróválság következménye, ami nem igaz, mert az igazi frankerõsödés csak júliustól kezdõdött. A második negyedéves GDP-adatnak ehhez semmi köze, az az általános globális lassulás rossz magyar kezelését tükrözi. Az euróválság hatásai csak most következnek, és az se biztos, hogy minden negatívumot láttunk, továbbiak is jöhetnek – tette hozzá.
Oszkó szerint nem igaz, hogy 7 % volt a költségvetési hiány, nem igaz, hogy a Bajnai-kormány hamis számokat hagyott volna hátra, az ugyanis pontosan levezethetõ az átadás-átvételi dokumentációkból. Mi folyamatosan prognózist készítettünk, ha Matolcsy szerint hamisítottunk, akkor nem tudom, minek nevezzem a 2011-es költségvetést – mondta.
Ahogy az új kormány megérkezett, beszüntette a kalkulációkat, semmiféle prognózist nem tett közzé, semmit nem mutatott be a számokból, csak állította, hogy óriási feszültségek vannak, de azt elfelejtette bemutatni, hogy az óriási feszültségek azért vannak, mert az adócsökkentéssel bevételt engedett ki és úgy “felborogatta a forintárfolyamot és a kamatpályát, hogy jóval drágább lett az ország finanszírozása”.
Azért történik a hamisítás, mert ezeket a tételeket, amelyekkel a Fidesz maga rongálta a 2010-es költségvetést, Matolcsy György elfelejtette bemutatni. Nagyvonalúan megfeledkezett róla, csak nagy számokat mond – fogalmazott a volt pénzügyminiszter, aki szerint a kormánynak már a 2012-es költségvetésrõl kellene beszélnie.
A statisztika is cáfolja Matolcsyt
Nem kis ellentmondás feszül a belföldi fogyasztás zuhanásának megállításával dicsekedõ Matolcsy György szavai és a rideg számok között – írta a Népszabadság. A lap szerint a zuhanás ugyan két éve megállt, a nemzetgazdasági miniszter szerint ez mégis az egykulcsos jövedelemadó bevezetésének eredménye. Ugyanakkor a Központi Statisztikai Hivatal adatai azt mutatják, hogy a kiskereskedelmi forgalom 2009 novemberében fogott padlót, onnan kapaszkodott fel, mígnem tavaly júliusban ismét pozitív adatot mért a KSH. Azóta viszont gyakorlatilag stagnál a kiskereskedelem forgalma, a volumenindex 99 és 101 százalék között ingázik. Sõt a legutóbbi, júniusi adat éppen 0,5 százalékos éves csökkenést mutatott. Az idén elemzõk szerint már az egyszázalékos növekedés is elfogadható lenne. A KSH szerint a kiskereskedelmi forgalom lényegében lefedi a lakossági fogyasztást, a statisztikusok ugyanis a nagy tételû közületi vásárlások kiszûrésével készítik el a mérleget.