Belföld

A pedagógusok jobban élnek

A pedagógustársadalom ma jobban él, mint 2002 előtt – mondta Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke.

Árok Antal arra a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) által összeállított táblázatra hivatkozott, melyben a polgári és a jelenlegi kormányzati ciklus időszakát hasonlítják össze a pedagógusok keresetének tekintetében. E szerint „a pedagóguskeresetek reálértéke az előző kormányzati ciklusban összességében mintegy 20 százalékkal, 2002-től napjainkig, a 2004. évi mínusz érték ellenére több mint 50 százalékkal növekedett”. Ugyanakkor az alelnök szerint számos negatív hatás is éri a pedagógustársadalmat, mégpedig, hogy kormányzati ciklusoktól függetlenül folyamatosan csökken az általános iskolások száma.

Varga László, a szervezet elnöke elmondta, hogy a PSZ csütörtökön elkészített egy állásfoglalást „Fogjunk kezet egymással” címmel, amelyet valamennyi parlamenti párt számára eljuttatnak. Eszerint kormányzati ciklusokon átívelő társadalmi közmegegyezésre van szükség hazánk intenzív, kiegyensúlyozott fejlődéséhez, „amelyet a kormány, a pártok, a munkaadói szervezetek és a szakszervezetek kötnek, és kormányzati ciklusokon átívelően meg is tartanak”.

A PSZ elnöke arról is beszélt, hogy a szakszervezet és a Pedagógusok Lapja által a négy parlamenti pártnak közösen eljuttatott, a pedagógustársadalmat érintő kérdésekre az MDF, az MSZP és az SZDSZ adott választ. Mint mondta, a Fidesz többszöri ígéret után úgy nyilatkozott, válaszukat csak a kongresszusukat követően, a program elfogadása után kaphatja meg a PSZ. Szlankó Erzsébet, a szervezet alelnöke kifejtette, hogy mindhárom párt közoktatás-politikai koncepciójában talált támogatásra érdemes vonatkozást a szakszervezet. Például a három párt mindegyike támogatja a gyemekközpontú oktatást. A programok megemlítik, hogy elkerülhetetlen olyan szakképzés megteremtése, amely a munkaerő-piaci igényeket kielégíti – hangsúlyozta. Közölte: a szakszervezet április elején országos fórumot rendez a parlamenti pártok oktatási programjairól, a pártok által delegált oktatáspolitikusok részvételével.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik