A 4–17 év közötti magyar gyerekek átlagosan napi 3,3 órát ülnek a televízió képernyője előtt, és nézettségi toplistájukon 2014-ben is leginkább olyan filmek, valóságshow-k és sorozatok szerepelnek, amelyek nem kifejezetten az ő korosztályuk számára készültek. Ami egyáltalán nem jó.
Az anyagiaktól függ leginkább, mennyit ül a gyerek a tévé előtt
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) vizsgálata rámutat arra is, hogy a fiatalok tévénézési idejére leginkább a család anyagi helyzete van hatással: az alacsony státuszú, maximum közepes vásárlóerővel bíró felnőttekkel élő gyermekek, az átlaghoz képest legalább fél órával többet tévéztek, mint a jobb körülmények között élő társaik.
A tanulmány szerint átlag feletti időt töltöttek a képernyő előtt az alapfokú végzettséggel rendelkező, fizikai munkát végző felnőttekkel egy életközösségben élő gyermekek. Viszont akiknek a családjában felsőfokú végzettségű, értelmiségi csoporthoz tartozó, szellemi munkát végző felnőtt élt, ott az átlagnál mintegy egy órával tévéztek kevesebbet a kicsik.
Átlag alatt ültek a televízió előtt azok a kiskorúak is, akiknél a családnak volt autója, nyaralója, telke, illetve akik az előző két évben jártak külföldön. Hasonlóan mésrékeltebb tévézési időket találtak ozoknál is, ahol a családból járnak moziba, színházba, múzeumbe, klasszikus koncertre, vagy vásárolnak könyvet.
Attól is függ a tévézés, milyen kütyükre futja
Némiképp ellentmond az anyagi helyzettel kapcsolatos öszzefüggésnek, hogy az elmúlt 10 évben a “többképernyős” háztartásokban élő gyermekek mintegy 20 perccel többet tévéztek, mint azon családok lurkói, ahol csak egy készülékre futotta.
Viszont az is kiderült, hogy a számítógépek és az inetrnet rohamos terjedése csökkenti a gyerekek tévézési idejét: ahol a világháló elérhető, ott egy órával kevesebbet ülnek a tévédoboz előtt a srácok.
Ez az összefüggés fordítva is igazolódott: átlag felett tévéztek azok a gyerekek, akiknek nem volt saját mobiltelefonjuk, illetve olyan eszközük (DVD, videó, videójáték, házimozi, stb.), mely lehetővé tette volna, hogy ne csak a tévécsatornák közül válasszanak.