A feltételezések szerint a 2. világháború végnapjaiban – mai árfolyamon – 350 milliárd forint értékben süllyesztettek aranyat és platinát a nácik a Berlintől északra lévő, 400 hektáros vízfelületű tó fenekére, nehogy a kincs a szovjet hadsereg kezére jusson. A héten egy izraeli kincsvadász, Yaron Svoray a német hatóságok támogatásával, a legkorszerűbb hanglokátorral és radarral nekikezdett a tavi nyomozásnak.
A legendát elsősorban egy hajdani szemtanú, Eckhardt Litz vallomása élteti. Litz közvetlenül a háború befejeződése után a szövetségesek egy bizottságának azt mondta, hogy látta, amint 30 ember a koncentrációs táborok rabruhájában nehéz ládákat cipel a tó mellett parkoló teherautókról egy kompra. A hajó azután a tó közepére ment, ott bedobálták róla a vízbe a ládákat, majd visszatért a partra, ahol a rabokat gépfegyvertűzzel megölték – vallotta Litz.
Svoray nem az első, aki megpróbálja meglelni a Stolpsee kincsét. Az 1980-as években az NDK titkosrendőrsége katonai búvárokkal kutattatott a ládák után, két éve pedig üzletemberek egy csoportja próbálkozott, de hiába – jegyezte meg a The Daily Telegraph című brit lap.