Élet-Stílus

Változások az utazási irodák szabályozásában

Várhatóan márciusra készül el az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló kormányrendelet – mondta Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.

A rendelet a vállalkozások versenyképességének növelését, a teljes jogharmonizáció megteremtését és a fogyasztóvédelem szempontjának maximális figyelembevételét hivatott segíteni.

Emellett változik egyebek mellett a kereskedelmi és fizető-vendéglátó szálláshelyek osztályba sorolásáról, valamint az idegenvezetésről szóló rendelet is. A miniszter ismertette a jövő évi adó- és járulékterhek tervezett változásait, amelyek a turisztikai vállalkozások adóterheit is mérséklik. Így például csökken, majd 2006. november elsejétől megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás, 5 millió forint nyereségig az adó mértéke 16 százalékról 10 százalékra mérséklődik, 2006-tól pedig az iparűzési adó leírható lesz a társaságiadó-alapból. A tárca nélküli miniszter úgy fogalmazott: a második Nemzeti Fejlesztési Terv hihetetlen lehetőségeket kínál az ágazatnak.

Több ellenzéki képviselő is negatívan értékelte a kormány elmúlt 3 és fél éves turisztikai tevékenységét. Lasztovicza Jenő, az idegenforgalmi bizottság fideszes elnöke szemfényvesztésnek nevezte, hogy a kormány kommunikációjában lehetőségekről beszél, holott az elmúlt időszakban lefaragták az ágazat támogatását. Példaként említette a Magyar Turizmus Rt. költségvetésének jövő évi csökkenését, a turisztikai célelőirányzat keretének mérséklését, és hozzátette: az elmúlt 3 és fél év alatt az ágazatban működő vállalkozások terhei folyamatosan nőttek. Bánki Erik fideszes honatya szerint is súlyos gondok vannak a turizmusban: problémák vannak a pályázati elbírálórendszerrel, hiszen az elérhető források csupán mintegy 10 százalékát folyósították.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik