„Már most késésben vagyunk az eredeti ütemezéshez képest, ami miatt gondoskodnunk kell az átmeneti időszakról. Személyi feltételekről, felújításokról és modernizációról. Mindez jelentős költségekkel jár” – fogalmazott Szekeres Imre. Az elavult berendezések üzemeltetéséhez, karbantartásához, kiszolgálásához szükséges anyagi és emberi erőforrás igénye sokszorosa a Pécs közelében lévő, Tubesre tervezett korszerű, háromdimenziós radarállomásénak. A késlekedés a következő években akár 32 milliárd forint további kiadást jelenthet majd.
A politikus közölte: a bánkúti és a békéscsabai radar mellett harmadikként felépítendő lokátor rendszerbe állítása függ az építési engedélyről folyó pertől, és attól, hogy a helyi társadalom elfogadja-e a radar telepítését. A civilek által a Honvédelmi Minisztérium (HM) ellen indított közigazgatási per a Tubesre tervezett NATO-radar ügyében május elején kezdődött. A több tucatnyi felperes között van helyi civil, környezetvédő szervezet, Pécs megyei jogú város önkormányzata, továbbá magánszemélyek.
Korábban a katonai építésügyi hatóság, majd a honvédelmi miniszter is engedélyezte a Tubes tetején lévő katonai híradóobjektum korszerűsítését, a NATO-radar kiépítését. A közigazgatási eljárásban korábban megszületett másodfokú miniszteri határozatot azonban megtámadták a felperesek. Tavaly márciusban népszavazás volt Pécsett a Tubesre tervezett lokátor ellen, ám az érvénytelen lett, miután csak a választásra jogosultak harmada vett részt. A leadott voksok több mint kilencven százaléka elutasította a radarépítést.