Gazdaság

Görög drámát rendez a Fitch

Egyszerre három fokozattal rontotta Görögország eddig sem befektetési ajánlású hosszú távú adósosztályzatát a Fitch Ratings.

A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban közölte, hogy Görögország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának besorolását az eddigi “BB plusz”-ról a köztes “BB” és “BB mínusz” fokozatok kihagyásával “B plusz”-ra süllyeszti. A rövid távú államadósság osztályzata maradt az eddigi “B” szinten, de a Fitch mindegyik görög besorolást további leminősítés jelentős esélyére utaló negatív figyelőlistára vette.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor’s a múlt hét elején egyes afrikai fejlődő országokénál is gyengébb szintre rontotta Görögország adósosztályzatait. Az S&P a hosszú futamidejű görög államadósság besorolását “BB mínusz”-ról – a köztes “B plusz” kihagyásával – “B”-re, a rövid lejáratú szuverén adósságok osztályzatát “B”-ről a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető “C” szintre rontotta. A cég ráadásul mindkét osztályzatot szintén további leminősítés valószínűségére utaló negatív figyelőlistán hagyta.
A hosszú futamidejű görög adósságok “B” besorolása rosszabb Szenegál, Angola, Nigéria vagy Zambia osztályzatainál, ezekre az országokra a Standard & Poor’s ugyanis “B plusz” besorolást tart érvényben.

Jelenleg Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelynek befektetésre nem ajánlott adósbesorolásai vannak a nemzetközi hitelminősítőknél.
A Fitch Ratings a görög leminősítés indoklásában kiemelte: az azt tükrözi, mekkora kihívásokkal kell szembenéznie a görög kormánynak az állami fizetőképesség fenntartásához szükséges radikális költségvetési és szerkezeti reformprogram végrehajtása során. A Fitch szerint növekszenek a végrehajtási és a politikai kockázatok, mivel a vártnál alacsonyabb adóbevételek és a korábban tervezettnél magasabb tavalyi hiány miatt még további költségvetési takarékossági intézkedésekre lesz szükség a hazai össztermék (GDP) 7,5 százalékában kijelölt idei államháztartási hiánycél tartásához.
A Fitch szerint a hosszú futamú “B plusz” osztályzat is még azt a várakozást tükrözi, hogy Görögország újabb jelentős összegeket kap az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), és a görög szuverén kötvények sem “enyhe átstrukturáláson”, sem “átprofilírozáson” nem esnek át, nem lesz olyan esemény, amely miatt a Fitch fizetésképtelenségi adósosztályzatot adna Görögországnak.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja ugyanakkor a görög kilátásokról összeállított átfogó elemzésében jelezte, hogy a görög államháztartási konszolidációs program nem érte el a kitűzött célokat. A ház azzal számol, hogy a GDP-arányos görög közadósság-ráta már az idei év végre eléri a 153 százalékot, és a cég elemzői szerint Görögországnak “irreálisan alacsony”, 4,6 százalékos piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 – a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása – után. A Barclays Capital londoni szakértői közölték: semmiféle olyan tényezőt – például nagyon magas gazdasági növekedést vagy drákói költségvetési kiigazító intézkedéseket – nem látnak, amelynek révén a görög adósságdinamika stabilizálásához szükséges szintre csökkenhetnének a görög kötvényhozamok. A ház elemzői szerint Görögország elérkezett arra a pontra, ahol “szinte minden reális forgatókönyv” alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és “megkezdődött a visszaszámlálás” a görög adósságátrendezés felé.

A Budapesti Értéktőzsdére is hatott a leminősítés

A BUX 210,74 pontos, 0,92 százalékos csökkenéssel, 22.624,50 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 11,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a gyógyszeripari papírok kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest. Stabilan kezdett a piac, de délutánra elromlott a hangulat. A nemzetközi piacokon jelentősen esett az olaj, az ezüst ára és a euró/dollár jegyzés, ennek kedvezőtlen hatása terjedt át a részvénypiacokra – mondta el Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője. Hozzátette, hogy a zárás előtt tovább rontotta a hangulatot Görögország újabb leminősítése.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik