Gazdaság

BESUGÁRZOTT MUSTÁRMAG – Tartósító hullám

Héj nélküli kenyér vagy szuperpuha piskóta is előállítható azzal a módszerrel, amelyet a Központi Élelmiszeripari Kutatóintézet (KÉKI) munkatársai fejlesztettek ki Budapesten. Az úgynevezett nagyfrekvenciás eljárás során az élelmiszereket közönséges rádióhullámokkal sugározzák be, ezzel pedig nemcsak az eltarthatóságot növelik, hanem a beltartalmat, az összetételt is megváltoztatják.

A rádióhullámok nagyjából ugyanazt okozzák, mint a jól ismert mikrohullámok: a vízmolekulákat rezgésbe hozva felmelegítik a sugárzásnak kitett anyagot. “A módszer csak akkor működik, ha a besugárzott anyag egyenletes eloszlású és homogén – magyarázza Czukor Bálint, a KÉKI tudományos főosztályvezetője -, így a fagyasztott csontos, inas húsok felengedésére nem használható, kitűnő viszont a különféle növényi magvak kezelésére.” Nagy tömegben a magok tökéletesen kitöltik a teret, sőt egyfajta folyadékként viselkednek; a rádióhullámmal így a pörkölődés veszélye nélkül lehet melegíteni és kiszárítani azokat. Márkusné Bednarik Zsuzsanna, a KÉKI mérnöke elmondta: munkatársaival a technológia tökéletesítése közben különösen laza piskótát és héj nélküli kenyeret is sütöttek a rádióhullámokkal, bár ezekkel a kísérletekkel többnyire csak a módszer lehetőségeinek határait vizsgálták.

A növényi magvak rádiófrekvenciás kezelése egyedülálló innováció, itthon fejlesztették ki, s a gyakorlatban is Magyarországon alkalmazták először. A mustármag kereskedelmével foglalkozó budapesti Monortrade Kft. – az Alföldi Gabona Rt.-vel együttműködve és az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság hitelére támaszkodva – Törökszentmiklóson nemrég ipari méretű kapacitást épített ki a hasznosításra, az üzem az idén januárban kezdte meg működését. Kreschka Jánostól, a Monortrade ügyvezető igazgatójától megtudtuk: a cég szerződést kötött a KÉKI-vel a technológia mustármagra vonatkozó kizárólagos használatára; az intézet a feldolgozott mennyiség minden kilója után nagyjából 10 forintot kap. A Monortrade az új módszerrel a mustármag csípősségét okozó enzimet hatástalanítja; az így kezelt magvak őrölésével legfőképp a hús-, a konzerv- és a tejiparban hasznosítható terméket gyárt. Ez maga is unikum: olyan többfunkciós adalék, amely emulgeátor és állományjavító, szín- és ízfokozó egyszerre. Hasonló mustármagőrleményt a világon összesen csak négy cég állít elő, ezek egyikeként a magyar kft. most már többek között Németországba, Írországba, Franciaországba, Dániába szállít, de új termékét már Mexikóban, Dél-Koreában és Brazíliában is eredményesen tesztelték. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik