Az újság egy magas rangú, meg nem nevezett dél-koreai illetékesre hivatkozva azt írta, hogy Peking és Phenjan nemrég megvitatta kínai csapatok állomásoztatását az orosz határhoz közeli, észak-koreai Raszon város különleges gazdasági övezetében. Kína 2008-ban engedélyt kapott, hogy használja a raszoni kikötőt, amivel “kijáratot” szerzett a Japán-(Keleti-)tengerhez.
A kínai csapatok jövőbeni kínai létesítményeket védenének az észak-koreai kikötővárosban. Egy magas rangú dél-koreai biztonsági szakértő szerint ez lehetővé tenné Peking számára azt is, hogy beavatkozzon, amennyiben Észak-Korea helyzete ingataggá válna.
A dél-koreai államfői hivatal szóvivője úgy nyilatkozott, hogy nincs értesülése a témában, míg a kínai védelmi minisztérium elzárkózott az ügy kommentálásától.
Kína már korábban is állomásoztatott csapatokat Észak-Koreában, a legutolsó kínai egységek 1994-ben távoztak onnan, amikor Kína kivonult a fegyverszüneti bizottságból, amely a két Korea közötti ellenségeskedés beszüntetéséről szóló 1953-as egyezmény betartását ellenőrzi.
Szakértők és a dél-koreai sajtó az elmúlt hetekben hangsúlyozta, hogy Kína alkalmasint növelné gazdasági segítségét észak-koreai szövetségese számára, ha az beleegyezne, hogy visszatér az észak-koreai atomprogram leállításáról zajló hathatalmi tárgyalásokhoz. Ezeken partnerei arról igyekeznek meggyőzni Phenjant, hogy jelentős energetikai segély fejében mondjon le atomprogramjáról.