Ez a folyamat már elkezdõdött, és az unió más országaiban is hasonló a helyzet, érezhetõ a piaci nyomás – tette hozzá a terméktanács. A legfrissebb információk szerint az úgynevezett “spot-árak” – ez az azonnali szállítható tej árát jelenti – 2-3 euró-centtel, vagyis 6-8 forinttal emelkednek belföldön. (Így elérik a 95-100 forintot literenként, a szerzõdéses árak pedig 85-90 forint/liter körül mozognak.)
A Tej Terméktanács arra is felhívta a figyelmet, hogy emellett megjelent a magyar piacon egy exportorientált termék-elõállításban érdekelt új szereplõ is. Ez a cég várhatóan szintén erõs keresleti magatartással kezdi majd alapanyag-bázisának megteremtését és mûködésének stabil indítását.
Az áremelésre vonatkozó további figyelmeztetõ jel, hogy a szokásos évi tejtermelési többlet alapanyagár csökkentõ hatása megszûnt – ez a többlet tavasz végén áll elõ. Sõt, mindez az idõjárási viszonyok és a takarmányárak miatt az indokoltnál nagyobb mértékben vonta maga után az alapanyag-elõállítás szûkülését.
A szakemberek szerint mindez átszabja a feldolgozók árpolitikáját. Az emelkedõ tejárak ugyanis már elérték azt a szintet, amit a jelenlegi kereskedelmi “átadási árszinten” nem lehet kigazdálkodni.
Így az áruházláncok kénytelenek lesznek vagy az esetenként 40-50 százalékos, a tejre, illetve az alapvetõ tejtermékekre felszámított hasznuk egy részérõl lemondani, és szinten tartani a fogyasztói árakat; vagy emelni a fogyasztói áraikat mintegy 5-10 százalékkal; illetve bizonytalan eredetû és minõségû import tejtermék-dömpinggel próbálják majd alacsony szinten tartani a belföldi árakat.
Most a tej átlagos fogyasztói ára literenként 200-220 forint a hazai piacon.
A kereskedelmi piaci reakciókat jelentõsen befolyásolja a forint árfolyamának alakulása, ami az elõrejelzések szerint inkább stagnáló-gyengülõ tendenciát mutat – vélik a Tej Terméktanács szakemberei.