Az év legrövidebb hónapjában annyi jogszabály jelent meg, mint tavaly az első két hónapban összesen. Hogy a jogalkotás magasabb sebességre kapcsolt, az is jelzi: a jogszabályok alkalmazásának hetedére nem lehetett felkészülni – derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárának adataiból.
2012. február végéig összesen 103 jogszabályt hirdettek ki. Ezek nagyobb részét februárban léptették hatályba: a januári 33 után akkor 70 jelent meg, annyi, mint tavaly januárban és februárban összesen (januárban egyébként is évtizedes rekord dőlt meg azzal, hogy a hónap közepéig egyetlen kormányrendelet sem jelent meg).
A negyede kormányrendelet
Nemcsak a hatályba lépett, hanem a módosított és hatályon kívül helyezett jogszabályok száma is jelzi azt, hogy intenzív jogalkotói munka folyt az év második hónapjában. Januárban még csak 6 jogszabályt helyeztek hatályon kívül, februárban már 26-ot, míg a módosított jogszabályok száma a januári 74-ről februárra 272-re nőtt.
Az év első két hónapjában kihirdetett jogszabályok majdnem egynegyede kormányrendelet – 25 ilyen jelent meg –, a vidékfejlesztési miniszter 17, a fejlesztési miniszter 12 rendeletet alkotott. Az első két hónapban csak 8 törvény jelent meg, a Külügyminisztériumban és a Miniszterelnökségen pedig egyetlen rendelet sem született.
Nem volt idő felkészülni
Figyelemreméltó, hogy a 103 jogszabályból 15, vagyis nagyjából minden hetedik azonnal hatályba lépett. A kormányrendeletek között az átlagosnál magasabb azok aránya, amire nem lehetett felkészülni: a 25-ből 7, vagyis nagyjából minden negyedik ilyen, és további 9 a kihirdetés másnapján lépett hatályba.
Hasonlóan magas a humánerőforrás-miniszter által kiadott sürgős rendeletek aránya: a 11 rendeletéből 4 aznap, további 3 a kihirdetését követő napon lépett hatályba. A 103 jogszabályból mindössze 8 olyan van, ami 30 napon túl lesz hatályos. A jogszabályok többsége (36) a kihirdetése másnapján vagy annak nyolcadik napján (28) hatályosult. Előbbieknél, akárcsak az azonnal hatályba lépetteknél, bizonytalanságot okozhat, hogy azokra a jogalanyoknak lényegében nem volt felkészülési idejük – írja az elemzés.