Élő Nagyvilág

A vasárnap lehetett a legvéresebb nap az oroszok számára Ukrajnában

Makszim Sipenkov / MTI / EPA
Makszim Sipenkov / MTI / EPA

Ki kell tartani a szövetségeseknek Ukrajna mellett a brit védelmi miniszter szerint

John Healey brit védelmi minisztert a BBC közszolgálati televízió hétfői politikai magazinműsorában kérdezték arról, hogy mi a véleménye a következő amerikai elnök, Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos kijelentéseiről, mindenekelőtt arról a nyilatkozatáról, hogy hivatalba lépése után „24 óra alatt” véget vet az ukrajnai háborúnak. Healey úgy fogalmazott: meg kell várni, hogy Donald Trump „valójában milyen javaslatokat tesz majd”. Hozzátette ugyanakkor: ha valósak azok az értesülések, amelyek szerint Trump a múlt héten telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és arra intette, hogy kerülje el a háború eszkalálását, „akkor teljesen helyénvaló módon járt el”.

A brit védelmi miniszter szerint Putyin máris hozzákezdett az ukrajnai háború eszkalálásához, hiszen észak-koreai katonák érkeztek Oroszországba és az orosz fegyveres erők csak az elmúlt egy hónapban több mint kétezer kamikazedrónnal támadtak ukrajnai célpontokat.

Arra a kérdésre, hogy aggasztónak tartja-e az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás megvonásának lehetőségét Trump hivatalba lépése után, a brit védelmi miniszter azt mondta: az Egyesült Államokban is felismerték, hogy senkinek nem áll érdekében megengedni a Putyinhoz hasonló agresszoroknak a nemzetközi határok átrajzolását erőszak alkalmazásával. „Éppen ezért arra számítok, hogy az Egyesült Államok más országokhoz, köztük Nagy-Britanniához hasonlóan céltudatos kitartással folytatja Ukrajna támogatását” – fogalmazott a brit védelmi tárca vezetője a hétfői BBC-interjúban.

Healey felidézte, hogy London az idén 3 milliárd font (1480 milliárd forint) támogatást nyújt Ukrajnának és további 2,3 milliárd fontot folyósít Kijevnek a szankciók keretében lefoglalt orosz vagyoneszközök hozamából.

Arra a kérdésre, hogy a brit kormány miként viszonyul a következő amerikai elnök környezetéből elhangzott kijelentésekre, amelyek szerint Ukrajnának területi engedményeket kellene tennie a béke érdekében, a brit védelmi miniszter kijelentette: Ukrajnának kell döntenie arról, hogy mikor kíván tárgyalásokat kezdeni, „a mi feladatunk az, hogy kitartsunk Ukrajna mellett, amíg harcol, és akkor is, amikor úgy dönt, hogy tárgyalni kíván”. Hozzátette: a háborúnak valójában úgy lehet véget vetni, hogy Putyin kivonja katonáit Ukrajnából, és ha ez megtörténik, a háború akár ma véget érhet. Healey szerint sem Európának, sem Amerikának nem érdeke, hogy Putyin felülkerekedjen, mert „akkor nem áll meg Ukrajna határainál”.

(MTI)

A NATO továbbra is őrzi katonai fölényét Oroszországgal szemben

A NATO továbbra is őrzi katonai fölényét Oroszországgal szemben, annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin elnöksége alatt az ország újra fegyverkezik – ismertette egy hétfőn közzétett tanulmány, amely a Greenpeace megbízásából készült.

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és Oroszország katonai képességeinek összehasonlító elemzése megállapította, hogy „nem kétséges a NATO általános katonai fölénye”, egyedül a nukleáris fegyverek esetében alakultak ki egyenlő erőviszonyok.

A jelentés hat kulcsfontosságú mutató – köztük a katonai kiadások – alapján hasonlította össze a NATO és Oroszország katonai potenciálját. Megállapításuk szerint a NATO-országok együttesen jelenleg tízszer annyit költenek fegyveres erőikre, mint Oroszország: előbbi 1,19 billió dollárt, utóbbi 127 milliárd dollárt. A NATO előnye még az amerikai kiadások nélkül és a vásárlóerőben megmutatkozó különbségeket figyelembe véve is jelentős: 430 milliárd dollár a 300 milliárd dollárral szemben.

A NATO-nak a tanulmány szerint jelentős az előnye a fő fegyverrendszerek tekintetében: a védelmi szövetség tagjainak 5406 harci repülője van (ebből Európában 2073), míg Oroszország 1026 géppel rendelkezik. Csak a stratégiai bombázóknál közelíti meg Oroszország az Egyesült Államokat, mivel az orosz hadseregnek 129, az amerikainak pedig 140 gépük van.

A szerzők úgy értékelték, hogy az orosz fegyveres erők a fegyverzetük tekintetében a lemaradásukat valószínűleg nem tudják egy évtizednél hamarabb behozni, ráadásul a NATO-nak több szolgálatot teljesítő katonája és nagyobb tartalékos állománya is van. A NATO-országok uralják a globális fegyverpiacot, az eladások több mint 70 százalékát.

„A további felfegyverkezés helyett lehetőségként kellene tekinteni a NATO meglévő hagyományos erőfölényére a fegyverzetellenőrzés irányelveit érintő kezdeményezések előkészítésében és indításában […] legalább Európában” – fogalmaztak a tanulmányban. A szerzők hangsúlyozták, hogy első lépésként az Egyesült Államok és Oroszország között fennmaradt egyetlen jelentős nukleáris fegyverzetkorlátozási egyezményt, az Új START megállapodást kellene megmenteni.

Ez volt a legvéresebb nap az oroszok számára Ukrajnában

Soha nem látott napi veszteségszámot közölt az ukrán vezérkar: számításaik szerint 1770 orosz katona esett el az ukrán frontokon vasárnap folyamán. Az ukránok minden nap közzéteszik az előző napi orosz veszteségek listáját, de ilyen magas számot még nem publikáltak.

Ezzel az oroszok már 710 ezer katonát vesztettek 2022 februárja, vagyis a teljes körű invázió megindulása óta.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik