Az IDEA Intézet országosan reprezentatív, közéleti témákkal kapcsolatos felmérései először idén áprilisban mérték a Tisza Pártot, ezt követően májusra vonatkozóan is rendelkezésre állnak 1500 fős, országosan reprezentatív minták elemzésének adatai. Az IDEA ezek felhasználásával most publikált elemzésében arra kereste a választ, hogy milyen jellegzetes karaktervonásai lehetnek jelenleg a Tisza szavazótáborának, és az elmúlt hetek során milyen tendenciák érvényesültek a tábor összetételének növekedésével kapcsolatban.
Az intézet szerint a Tisza szavazótábora hétről hétre több százezres nagyságrendben nőtt, április végére már elérte az 1 millió főt, május végén pedig pártnak nagyjából 1.5 millió támogatója volt, akiknek túlnyomó többsége meg is jelent június 9-én a szavazó helyiségekben (több mint 1,34 millió fő).
Az IDEA Intézet adatai szerint a párt különösen azon szavazók között volt népszerű, akik az úgynevezett középosztály alsó, egzisztenciálisan súlyosan veszélyeztetett rétegeihez tartoznak: a TISZA támogatói az átlagnál nagyobb arányban gondolják azt, hogy családjuk anyagi gondokkal küzd, hónapról hónapra problémát jelent a megélhetési költségek előteremtése, de azért még nem kényszerülnek nélkülözésre.
A Tisza szavazói szerint pártjukra különösen jellemző, hogy modern, egyúttal nemzeti is, üzenetei hitelesek, érthetőek és őszinték – más ellenzéki pártokkal kapcsolatban sokkal vegyesebb a véleményük. A párt szimpatizánsai szerint a Tiszára sokkal inkább jellemző, hogy jobboldali, mintsem az, hogy baloldali lenne.
Hasonlóképpen ugyan a párt szavazói között kétszer magasabb a magukat liberálisnak tartók hányada a konzervatívakénál, a döntő többség ebből a szempontból is középen állóként határozta meg önmagát.
Nagy különbségek mutatkoznak meg a tábor tagjainak politikai nézetei között is: az IDEA mérései alapján ugyanis a szavazók több mint egyharmada 2022-ben az ellenzéki pártok közös listájára szavazott, miközben egynegyedük-egyötödük ekkor még a FIDESZ-KDNP-t támogatta szavazatával. Ami közös bennük, az az ellenzéki attitűd: május végén a Tisza-szavazók kilenctizede nagyon elégedetlen volt az ország helyzetével, és a megoldáshoz mindenképpen szükségesnek tartotta az Orbán-kormány leváltását.