A négypárti egyeztetést követő sajtótájékoztatón Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője elmondta: egy olyan játékban, amelynek az a címe: „Ha már nem vagyunk tisztességesek, legalább próbáljunk meg annak látszani”, nem vesz részt a kisebbik ellenzéki párt. „Mi addig nem vagyunk hajlandóak egy ilyen dokumentumot aláírni, amíg a Fidesz nem nevezi meg a Bagó-ügyben a politikai felelőst (…), amíg a kampánypénzek felhasználhatóságának átláthatóságát biztosító törvénymódosító javaslatot a pártok nem írják alá, mert azt hisszük, hogy ez egy színjáték, amiben nem kívánunk részt venni” – jelentette ki.
Az első sikertelen volt
Az egy héttel ezelőtti, első megbeszélésen az MDF nem vett részt, mert a parlamenti pártok – a kisebbik ellenzéki párt kérésével ellentétben – nem nyilatkoztak írásban arról, hogy nem költenek a kampányra 386 millió forintnál többet. Herényi Károly akkor elmondta: az MDF mindenféle etikai kódex nélkül is betartja a választás etikai és jogi szabályait. Az egyeztetésnek akkor van értelme, ha az nemcsak az etika, hanem a törvényesség kérdését is felveti – jegyezte meg.
A legutóbbi találkozón a felek csak abban állapodtak meg, hogy folytatják az egyeztetést az áprilisi választásokig hátralévő időszak mindenki által betartandó irányelveiről, és kinyilvánították, mit tartanak fontosnak az etikai kódexbe foglalni. A szocialisták és a liberálisok már legutóbb is kidolgozott javaslattal érkeztek, míg a Fidesz ez alkalomra ígérte és készítette is el javaslatát.
A Fidesz lezártnak tekinti a zsarolási ügyet
Horn Gábor, az egyeztetést két hete kezdeményező SZDSZ kampányfőnöke közölte: még az utolsó pillanatban is – 31 nappal a választások előtt – fontosnak tartja, hogy szülessen ilyen megállapodás. Szerinte az elmúlt hetek eseményei, atrocitásai azt igazolják, a kampány során a pártoknak szükségük van önkorlátozásra, amelynek jó eszköze az etikai kódex. Hangsúlyozta: a kódexben szerepel az is, hogy a pártok betartják a törvényeket.
Nyitrai Zsolt a Fidesz képviseletében elmondta: a kódex tartalmazza azt a három pontot, amelyet a nagyobbik ellenzéki párt fontosnak tart, nevezetesen, hogy a választási kampány nem háború, az nem zavarhatja meg az emberek életét, és a pártok, a központi támogatáson kívül, nem használnak fel közpénzt kampányolásra. Véleménye szerint a Herényi Károly által említett esetet a Fidesz határozottan és gyorsan kezelte, és így a párt azt lezártnak tekinti.
Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese szerint a megállapodás annyit ér, amennyit betartanak belőle. Az MSZP vállalja, hogy betartja, és minden olyan esetben, amikor azt bárki megsérti, a nyilvánossághoz fordul. A szocialisták azt is javasolják, hogy a kódexet írja alá minden olyan párt, amely a választásokon országos listát állít.