A három nagy hitelminősítő közül jelenleg ez a legkedvezőbb besorolás a világ vezető gazdaságára. A Fitch közleményében “rugalmas, gazdag és diverzifikált” gazdaságnak minősítette az amerikait, ugyanakkor megjegyzi, hogy a besorolás stabil kilátását megváltoztathatja, amennyiben a gazdasági kilábalás lassul, vagy a kongresszus szuperbizottsága nem tud forrásokat találni az 1200 milliárd dolláros költségcsökkentési tervhez. Az adósságplafont a hitelminősítő ugyanakkor kártékony mechanizmusnak minősíti a költségvetési fegyelem kikényszerítésére.
A Fitch megjegyzi azt is, hogy az “AAA” szuverén adósbesorolású országok közül – ebből a világon az Egyesült Államokkal együtt mindössze 19 van – Washington adósságszintje a legnagyobb.
A besorolás megerősítésének hírére a dollár napi csúcsára emelkedett a jennel szemben: egy dollárért 76,931 jent adtak a megelőző 76,89 után. Az azonnali szállítású arany ára csökkent: unciánként 1764,20 dollárt ért a megelőző 1771,60 dollár után.
Az Egyesült Államok tíz napja, augusztus elején vesztette el “AAA” adósbesorolását a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítőnél, amely “AA-plusz”-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának adósosztályzatát, a növekvő költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. Az új besorolásra negatív kilátás van érvényben, így a korábban a világ legbiztonságosabb befektetésének tekintett amerikai kincstárjegyek adósosztályzata rosszabb lett, mint a brit, német, francia vagy kanadai kormánykötvényeké az S&P-nél.
Az S&P közleményében hangsúlyozta, az amerikai kormány és a törvényhozás által a minap elfogadott költségvetési konszolidáció későn jött, és elmarad attól a mértéktől, amelyre megítélésük szerint szükség lenne az amerikai adósság középtávú konszolidációjához.
A harmadik nagy hitelminősítő, a Moody’s ugyan továbbra is a legjobb besorolást adja az Egyesült Államoknak, viszont ennek kilátása negatív.