Shin Young-soo, a WHO dél-csendes-óceáni térségi igazgatója az egészségügyi illetékesek és szakértők pekingi szimpóziumán elmondta: amint az északi féltekén beköszönt a tél, sok országban 3-4 naponként meg fog duplázódni az újinfluenzás fertőzések száma, amíg a járvány el nem éri tetőpontját. “Egy bizonyos ponton az esetek robbanásszerű növekedésének leszünk tanúi” – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy “bizonyosan több fertőzés és több haláleset lesz”.
A WHO világjárványnak minősítette az új influenzát, amely a múlt hétig már csaknem 1800 halálos áldozatot szedett világszerte. Nemzetközi figyelem övezi a járvány terjedését a déli féltekén, például Ausztráliában, ahol jelenleg tél és influenzaszezon van. A járvány a legnagyobb fenyegetést a fejlődő országokban jelenti, ahol gyengén felszerelt és alulfinanszírozott az egészségügyi rendszer.
A WHO korábban úgy becsülte, hogy a következő két évben mintegy 2 milliárd ember, vagyis a világ népességének közel egyharmada betegedhet meg a járványban.
Más szakértők ugyan szükségesnek tartják a figyelmeztető felhívásokat, de úgy vélik, hogy a járvány nem fog olyan gyorsan terjedni, s a H1N1 vírus nem fog több embert megfertőzni, mint egy átlagos vírus a téli szezonban. Utalnak a H5N1 vírusra (madárinfluenza), amely nem okozott világjárványt, noha mindenki erre készült.
Az utolsó világjárvány – az 1968-as hongkongi influenza – hozzávetőleg egymillió ember halálát okozta. A közönséges influenza egy szezonban általában negyed-félmillió halálos áldozatot követel.
Fukuda Keidzsi, a WHO főigazgató-helyettese, influenzáért felelős vezetője bejelentette, hogy két gyógyszergyártó azt ígérte, október végéig 150 ezer adag vakcinát adományoz a szegényebb országoknak.
A WHO pénteken, Londonban orvosok számára kiadott új tanácsaiban arra hívta fel a figyelmet, hogy az új influenzában megbetegedő egészséges embereknek nincs szükségük olyan vírusellenes szerekre, mint a Tamiflu, de az idős embereknek és a terhes nőknek mindenképpen. A veszélyeztetett korcsoportok közé tartoznak az 5 év alatti gyermekek, a 65 évnél idősebbek, továbbá a szívbetegek, a HIV-fertőzöttek vagy a cukorbetegek. Nekik mindenképpen javasolt a gyógyszerszedés – figyelmeztetett a WHO.