A szaglásérzet teljes elvesztését a szaknyelv anozmiának nevezi, ennek „párja” pedig az ízlelésvesztéssel járó ageúzia – írja a Cleveland Clinic oldala. Mivel a két érzékszervi terület szorosan összekapcsolódik, a két jelenség gyakran együtt fordul elő. Beszélhetünk egyéb szaglási rendellenességekről, a hipozmia például a szaglóképesség csökkenését jelenti.
Az átmeneti anozmia bármely korosztályt érintheti. A rendellenesség hátterében több tényező is állhat. Nátha esetén a szaglásvesztés általában egy-két hét alatt elmúlik, bizonyos helyzetekben viszont akár évekig is kitarthat.
A megfázás miatt az orrban gyulladás alakul ki, ami orrfolyáshoz, duguláshoz vezet. Bobby Tajudeen, a Rush Egyetem fül-orr-gégészeti szakértője szerint az ember jellemzően emiatt nem tud az orrán át lélegezni. Általában ez vezet szaglásvesztéshez: a szagokért felelős vegyületek egyszerűen nem tudnak eljutni a szaglóreceptorokhoz. A problémán orrfújással, illetve orrspray-k vagy cseppek használatával javíthatunk.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a náthát nem egyetlen kórokozó idézi elő, hanem több száz vírus áll a hátterében. Míg a kórokozók többsége az orrlégzés befolyásolásával válthat ki szaglásvesztést, addig akadnak olyan vírusok is, amelyek az orrban lévő szaglóneuronokra hatnak. Ezek az idegsejtek észlelik, illetve továbbítják a központi idegrendszerhez a szagokkal kapcsolatos információkat. Amikor egy kórokozó ezeket a neuronokat támadja meg, már nem enyhébb szaglásvesztést, hanem teljes anozmiát is tapasztalhatunk.
A hirtelen tünet általában egy-egy súlyosabb megfázást követően, az egyéb panaszok múltával jelentkezik. Nagyon ritka esetekben a teljes szaglásvesztés akár egy életen át is fennmaradhat. Amennyiben az anozmia hetekkel a betegség után sem akar megszűnni, érdemes orvoshoz fordulni.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.