Az új koronavírus elleni vakcina véget vethet a világjárványnak, ám amíg a tömeges oltás nem áll rendelkezésre, létfontosságú a közösségi terjedés megállítása. Ez utóbbiban lehet kulcsszerepe az új MK-4482 / EIDD-2801 vagy más néven molnupiravir nevű vírusellenes gyógyszernek, amely mindössze 24 óra alatt teljesen elnyomja a koronavírus terjedését görényeken végzett kísérletekben – írja a Házipatika a Georgia Állami Egyetem Biomedicina Tudományok Intézetének tanulmánya alapján.
Fontos felhívni a figyelmet, hogy egyelőre eredmények csak állatkísérletekből érkeztek. Azért görényeket használtak a kutatáshoz, mert – például az egerekkel ellentétben – ezeket az állatokat mindenféle mutáció nélkül fertőzi a koronavírus, úgy, mint az emberi szervezetet, így megfelelő kísérleti alanyoknak bizonyulnak.
„Ez az első olyan szájon át bevehető gyógyszer, ami gyorsan blokkolja a SARS-CoV-2 terjedését, tehát igazi áttörést hozhat” – magyarázták a kutatók a Nature Microbiology című folyóiratban megjelent publikációban. A vírusellenes gyógyszert az atlantai Emory Egyetemen fejlesztette ki a Drug Innovation Ventures at Emory gyógyszerinnovációs vállalat (DRIVE), eredetileg az influenza kezelésére készült.
A gyógyszer még nem került forgalomba, jelenleg ugyanis még csak a klinikai vizsgálatok II/III. fázisában jár. A beszámoló szerint három különböző dózisban tesztelik SARS-CoV-2-vel fertőzött pácienseken öt napon át, napi két adagban.
Ha a klinikai kutatások eredményei jók lesznek, az óriási előnyt jelenthet majd a fertőzés megfékezéséhez, a molnupiravir ugyanis az egyetlen szájon át szedhető gyógyszer lenne, amely biztonságos és hatékony, ráadásul mindenki számára elérhető. A jelenlegi hatékony kezelési módok ugyanis mind vénásan adható szereket jelentenek, amihez kórházi kezelés szükséges.
Ha a kutatók várakozásai beigazolódnak, úgy a gyógyszer a vírus terjedésének gyors blokkolásával nemcsak meggátolja a majd, hogy a fertőzés súlyos Covid-19 megbetegedéssé alakuljon, de lerövidíti a fertőző fázist, és gyorsan megfékezheti a lokális járványgócok kialakulását.