Belföld

Már 38-at lépett a kormány

Kis lépésekkel halad a kormány a meghirdetett Száz lépés program útján. Kedden 21 lépést jelentettek be, amivel az egészségügyet kívánják megreformálni, benne rákellenes elemekkel. Még 62 lépés hátra van.

Átmegy

Bár a koalíciós partnerek elképzelései az egészségüggyel kapcsolatban eltérőek, a száz lépés programjának most ismertetett elemeit a liberálisok támogatják – mondta Pető Iván. Azonban az érdemi probléma megoldására mindez kevés, ugyanis a legfontosabb feladat az átfogó finanszírozási reform megvalósítása. Pető problémásnak tartja, hogy a bejelentett változásokból hiányzik a gyógyszerkassza érdemi átalakításának tervezete, és sem a gyógyszerár-szabályozás, sem a kis- és nagykereskedelem jelenlegi szabályozása nem fogadható el, ugyanis nem felel meg az EU elvárásainak. A javaslat nem foglalkozik az orvosi hálapénzzel, megoldásként Pető elképzelhetőnek tartja, hogy az egészségügyi pénztár öt százalékkal megemelné azoknak a kórházaknak a támogatását, amelyek vállalnák: dolgozóik nem fogadnak el hálapénzt.

Nem lényeges pontokon, nem számszerű kérdésekben érinti csak az idei költségvetést az egészségügy megújítását célzó 21 lépéses program – jelentette ki Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Rácz ezt a kormányfő által bejelentett reformprogram részletes ismertetésekor, annak költségvonzatait firtató kérdésre válaszolta.
Rácz a program ismertetésekor egy, a kormányfő által már többször hangsúlyozott tényre helyezte a hangsúlyt. Nevezetesen: változtatni kell azon a tarthatatlan helyzeten, hogy Magyarországon mintegy 500 ezer ember – bár megtehetné – nem fizet semmilyen járulékot. Azonban arra, miként növelik a járulékfizetők számát, Rácz sem tudott semmi egyértelműt mondani.


Biztosítotti rendszer


Az egészségügyi rendszerhez Magyarországon biztosítottként lehet majd hozzáférni, azonban lesz egy olyan alapellátási szint, ami minden állampolgárt megillet – mondta az egészségügyi miniszter. Ugyanakkor Rácz elveti a kisebbik kormánypárt többször felhozott elképzelését, hogy több biztosítórendszer versenyezzen egymással a piacon. Az indoklás szerint azért, mert “Európában csak két országban működik a kétbiztosítós rendszer”.
A 21 lépésből álló reformprogram semmi újdonságot nem tartalmaz, és addicionális költség sincs hozzárendelve. A forrásátrendezés hiányát a kormányfő azzal indokolta, hogy a pénz önmagában, a változatlan struktúrában nem oldja meg az egészségügy gondjait és bajait – ez a száz lépés programjának alapvetése.


21 lépés


A programot hétfőn, napirend előtt Gyurcsány Ferenc kormányfő jelentette be a Parlamentben. A kormányfő negyed óránál rövidebb idő alatt kiérkező mentőt, a rák elleni harc erősítését, követhetőbb járulékfizetést és egészségügyi alapcsomagot ígért.


A program szerint új sürgősségi osztályokat alakítanak ki Győrben, Zalaegerszegen, Miskolcon, és Szolnokon. Legalább tíz városban új mentőállomást és a mentőhelikopteres szolgálat olyan bővítését ígérik, amelynek segítségével az ország 90 százalékát helikopterrel is el lehet majd érni. 40 darab új rohamkocsi és 80 darab mentőkocsi beszerzésével, a mentőkocsik új, korszerű műszerekkel való ellátásával még az idén jelentősen javítják a mentőszolgálat felszereltségét, új mentőállomásokat építenek tíz nagyvárosban.


A program kiemelt szerepet szán a daganatos betegségek elleni küzdelemnek, s benne egy olyan program indítását tervezik, amely 10 év alatt 15 százalékkal csökkenti a daganatos betegek számát. Ennek keretében többek közt Veszprémben egy új közép-dunántúli onkológiai központot hoznak létre. Idén Nemzeti Rákellenes Programot indít a kormány, ennek keretében szűrőbuszokkal, szervezett utazással év végéig 65 százalékra növelik az emlőszűrésen résztvevők arányát.


Háziorvosok a középpontban


Korszerűsítik a háziorvosi és betegellátási rendszert. A siralmas fekvőbeteg-ellátási adatok javítása érdekében rugalmasabbá teszik a finanszírozási rendet, összenyitják a fekvő- és járóbeteg kasszákat. Ugyanis a jelenlegi rendszer arra ösztönzi az egészségügyi intézményeket, hogy fekvőbeteggé nyilvánítsanak olyanokat is, akiknek a kezelése járóbeteg-ellátás keretében is megoldható lenne – állítja Rácz. Praxisközösségek létrehozásával, a redundáns rendszerek megszüntetésével mind több betegség ellátását a háziorvosokra bíznák, valamint létrehoznák a háziorvosok központi ügyeletét.


A járulékfizetés rendszerét illetően nyomon követhető egyéni nyilvántartási rendszert, ősztől pedig az Európai Unión belüli ellátásokra jogosító EU-kártyákkal összekötött szisztéma kialakítását ígérte a kormányfő. Ez alkalmas lesz a jogosultság és a befizetések ellenőrzésére. Azonban nem kell attól tartani, hogy ellátás nélkül marad valaki. Ugyanis az önhibájukból, vagy önhibájukon kívül biztosítással nem rendelkező polgároknak egészségügyi szolgáltatási alapcsomagot alakítanak ki, amely a legszükségesebb egészségügyi ellátásokat tartalmazza.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik