Nagyvilág

Addig bénáztak a britek a brexittel, hogy EP-választást kell rendezniük

„Most már elkerülhetetlen Nagy-Britannia részvétele a hónap végén esedékes európai parlamenti választásokon, mivel nincs elég idő a brexitre” – mondta kedden a brit kormány kabinetirodájának vezetője. David Lidington, aki Theresa May miniszterelnök helyettesének számít, a BBC televíziónak nyilatkozta, hogy Nagy-Britanniának jogi kötelezettsége a részvétel az EP-választásokon, mivel az erről döntő népszavazás sikere ellenére nem tudtak kilépni az Európai Unióból.

Lidington hozzátette: a kormány megkétszerezi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a brexit ne késsen sokat az EP-választások után, és

ideális esetben a megválasztott brit EP-képviselőknek már nem is kell majd elfoglalniuk helyüket az Európai Parlamentben.

Hogy még nevetségesebb legyen a helyzet, az EP-választáson indul a brexit mellett leghangosabban kampányoló Nigel Farage új pártja is, a Brexit Párt, aminek az egyetlen ismert politikai követelése a kilépés az unióból.

Az újjáválasztott Európai Parlament várhatóan júliusban tartja alakuló ülését. Lidington a keddi BBC-interjúban kijelentette: a kormány reményei szerint a nyári brit politikai szünetig a végére lehet jutni a brexit-megállapodás ratifikációs folyamatának.

A brit EU-tagság az eredeti menetrend alapján március 29-én szűnt volna meg, de az EU-val novemberben kötött brexit-megállapodást a londoni alsóház eddig háromszor elvetette, és Theresa May emiatt kétszer is kezdeményezte a kilépés elhalasztását.

Egy átlagos nap Londonban, amikor elmaradt a brexit
Néhány ezer dühös ember felvonulásán kívül semmi sem emlékeztetett arra, hogy a mai lett volna a brit kilépés napja.

Az április 10-én tartott soron kívüli EU-csúcs döntése alapján a jelenlegi haladék október 31-ig terjedhet. Ennek feltétele azonban az volt, hogy Nagy-Britanniának részt kell vennie az európai parlamenti választáson, ha a brit parlament május 22-ig nem ratifikálja a kilépési megállapodást.

Ha a májusi határnapig nincs elfogadott brexit-megállapodás, és London az EP-választásokon sem lett volna hajlandó részt venni, akkor a brit EU-tagság elvileg június 1-én megállapodás nélkül megszűnt volna. A rendezetlen kilépés azonban gyakorlatilag lekerült a napirendről, miután a londoni alsóház képviselőinek többsége az elmúlt hetekben több szavazáson is tudatta, hogy ehhez nem járulna hozzá.

A brit EU-tagság az október 31-i határidő előtt is megszűnhet rendezett módon, ha a londoni parlament addig ratifikálja a brexit-megállapodást. Ebben az esetben Nagy-Britannia a ratifikációt követő hónap első napján kiléphet az EU-ból.

May már hetekkel ezelőtt jelezte, hogy hajlandó távozni a Konzervatív Párt és a kormány éléről, ha a parlament elfogadja a brexit-megállapodást, de részleteket távozásának menetrendjéről nem közölt.

„Ne mondják meg, hogy milyen porszívót használjunk!”
London leginkább kilépéspárti környékén kérdeztük az embereket, mit szólnak a Monty Python-epizódra emlékeztető brexithez.

A brit EP-választásokat május 23-án tartják, de a kormány már az elmúlt hetekben megtette a jogi lépéseket a választási részvétel előkészítésére. A brit választóknak a lakhelyük szerint illetékes helyi tanácsok már ki is küldték a választási regisztrációhoz szükséges dokumentumokat. Ezt a formanyomtatványt megkapták a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok is, akik szintén jogosultak a részvételre a nagy-britanniai helyhatósági és EP-választásokon.

A brexit elmaradása miatt az angliai magyarok nem szavazhatnak levélben

Aki egy másik EU-tagállamban él, és nincs magyarországi lakcíme, az nem szavazhat a magyar EP-választáson, csak az adott tagállamén. Ha megvalósult volna a brexit, akkor a magyarországi lakcímmel nem rendelkező angliai magyarok levélben is leadhatták volna a szavazatukat, hiszen akkor az Egyesült Királyság már nem lenne az EU tagja. Így viszont csak a magyarországi lakcímmel rendelkezők szavazhatnak az itthoni listákra, a külképviseleteken: Londonban, Manchesterben vagy Edinburgh-ban. Erről itt írtunk bővebben. A helyzet azért kellemetlen, mert a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok így csak a brit listák közül választhatnak – ehhez azonban május 7-éig (máig) fel kellett vetetniük magukat az ottani választói névjegyzékbe. Lapunknak azonban több, Nagy-Britanniában lakó olvasó is azt jelezte, hogy mindössze hétfőn vagy kedden kapták meg a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatását arról, hogy lakcím hiányában a hazai EP-választáson nem vehetnek részt. Így azonban jó eséllyel a brit voksolásról is lemaradnak.

Kiemelt kép: Tolga Akmen / AFP 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik