A fonalférgek tartósan fagyott talajban, úgynevezett permafrosztban konzerválódtak – írja a Daily Mail. A kísérlet eredménye fontos lehet az asztrobiológia számára, hiszen azt igazolja, hogy bizonyos többsejtű organizmusok képesek sokáig életben maradni az extrém hidegben. A kutatás emellett a krionika, azaz a fagyasztással történő holttest-tartósítás fejlődéséhez is hozzájárulhat.
Az élőlényeket az orosz Talajtudomány Fizikai-Kémiai és Biológiai Problémáinak Intézetében olvasztották ki. A kísérletben az orosz szakértők mellett a Princeton Egyetem munkatársai is részt vettek.
A kutatók nagyjából 300 fagyott fonalférget tanulmányoztak, hogy megtalálják a tökéletes jelölteket. A csapat végül két olyan példányt azonosított, melyek alkalmasak voltak a tesztre. Az egyik, közel 42 ezer éves férget 2015-ben, a másik, 32 ezer éves egyedet pedig 2002-ben találták meg Jakutföld területén, Oroszország leghidegebb régiójában.
A szakértők szerint ez azt bizonyítja, hogy a többsejtes organizmusok képesek több tízezer éven át életben maradni természetes kriokonzervációs állapotban. A kutatók tanulmányukban azt írják, az ősi férgek képességét egyes tudományterületek is hasznosíthatják.
Napjainkban egyre több országban kísérleteznek a krionikával – tavaly augusztusban például először fagyasztottak le holttestet Kínában. A hosszú távú cél az, hogy a jövőben képesek legyenek feléleszteni azokat az embereket, akiket ezzel a technikával tartósítottak.
Ez nemcsak a ma még gyógyíthatatlan betegek megmentése, hanem akár az űr meghódítása miatt is fontos lehet. Egy nap talán hibernált asztronauták fognak száguldani más csillagrendszerek felé.
(Kiemelt kép: Thinkstock)