Ahogy arról idén januárban már írtunk, akár évekre is beragadhat – azaz kihasználatlan maradhat – a tavaly novemberben országos kereskedelmi rádiós analóg frekvenciáját elvesztő Class FM Médiatanács ellen indított pere miatt a Class FM egykori országos frekvenciacsomagja. Ezt a frekvenciacsomagot a Médiatanács most nem hasznosíthatja, ezáltal jelentős bevételektől esik el a Magyar Állam a Class FM-mel folytatott jogvita miatt. – legalábbis Michael McNutt, a Class FM jelenlegi tulajdonosának a 24.hu-nak tett korábbi állítása szerint ennyit fizetett az Advenio Zrt. a frekvencia használatáért a Médiatanácsnak és az állami műsorszóró vállalatnak, az Antenna Hungáriának 2016 novemberéig, amikor utoljára szólhatott az országos analóg frekvencián a kereskedelmi rádiójuk, mely azóta csak webrádióként működik.
A per további következménye a kieső állami bevételeken kívül, hogy Magyarországon egyetlen országos, analóg sugárzású kereskedelmi rádió sem szolgálja az állampolgárok információhoz való jutását és szórakozását, ezért például egy hosszabb autós vagy vonatos utazás során folyamatosan újra kell hangolni a rádiókészülékeket, ha valaki nem elégszik meg az országosan egyedüliként elérhető állami Petőfi, Bartók, Kossuth és Dankó tartalomkínálatával. Hiszen még az Andy Vajna kormánybiztos tulajdonában lévő, vidéki helyi rádiókkal hálózatba kapcsolódások segítségével folyamatosan terjeszkedő Rádió 1 is főleg csak a nagyobb városok környezetében érhető el.
Eddig úgy tűnt, nincs is szabad frekvencia
Mostanáig úgy tűnt, esély sincs rá, hogy a frekvenciák körüli különös helyzet a Class FM és a Médiatanács közötti jogvita lezárultáig megváltozzon. Hiszen a bíróság megtiltotta, hogy a Class FM-es frekvenciát a per lezárultáig megpályáztassa a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa, és úgy hírlett, országosan más nagyobb, rádiózásra hasznosítható frekvencia nincsen, mivel a néhai, 2012-ben elnémult Neo FM frekvenciáját a közmédia a Médiatanács áldásával elkezdhette használni, a 2013-as nagy dunai árvíz idején például az Árvízvédelmi Rádió (Árvíz FM) szólt a Neo FM helyén.
A Médiatanács valahogy mégis megoldaná
A Médiatanács ennek ellenére úgy tűnik, megpróbálkozik azzal, hogy kiírjon egy országos frekvenciapályázatot. Információink szerint a Médiatanács ezen a héten már foglalkozott is egy új országos vételkörzetű, analóg földfelszíni műsorszórás útján megvalósuló rádiós médiaszolgáltatási lehetőség frekvenciatervével és pályázati felhívástervezetével.
A Médiatanács valamire tényleg készül, de csak később hajlandó bármit is mondani
Az ügyben még szerdán megkerestük a médiahatóság sajtóosztályát is, mivel kíváncsiak voltunk, honnan lesz az országos frekvenciához szabad frekvencia, illetve mikorra várható a pályázat.
Iparági szereplőként a témára közeli rálátással bíró forrásaink egyébként azt valószínűsítik, hogy az NMHH azzal próbálkozik majd, hogy innen-onnan összecsipeget szabad kisebb frekvenciákat, és azokat összefűzve írja ki a pályázatot. Forrásaink azt hangsúlyozták, hogy a frekvencia leendő tulajdonosának kiléte azért kiemelten fontos, mert a Fidesz esetleges 2018-as újrázása esetén segíthetne a kormánypártoknak a kommunikációs üzenetei eljuttatásában, ha pedig valami miatt mégis ellenzékbe szorulna a Fidesz, akkor a párt későbbi visszatérése szempontjából is fontos eszköz lehet egy olyan elektronikus médium, melynek sorsáról még a mostani, fideszes többségű Médiatanács dönthetett.Az állam többszörösen is a legerősebb rádiós piaci szereplő
A rádiós piacon egyébként változatlanul nagy csaták és játszmák vannak médiaszolgáltatási jogosultságokért, frekvenciákért, nemrég például Belénessy Csaba volt MTI-elnök cége szerzett meg egy velencei rádiós frekvenciát, hogy aztán azzal is kisegítse a Vajna-féle Rádió 1 terjeszkedését. Az állami rádiók eközben fénykorukat élik, köszönhetően annak, hogy országos, teljes lefedettséggel rajtuk kívül semmi sem érhető el. Épp tegnap írtuk meg, hogy az állami Petőfi Rádió idén májusban legyőzte az eddig leghallgatottabb Kossuth Rádiót, legalábbis az Inspira Media Research kutatása szerint. A piac harmadik legnagyobb szereplőjének szintén van némi köze az államhoz, hiszen a Rádió 1-nek Andy Vajna filmügyi kormánybiztos a tulajdonosa, aki 2015 végén a TV2 Zrt.-t is megvásárolta. A rádióban rendszeresen hallhatók állami reklámok is, így a kormány anyagilag is segíti a kormánybiztos rádiójának működését.
Egy új országos rádiónak ilyen, meglehetősen sajátságos iparági környezetben kell majd versenyeznie. Izgalmas kérdés lesz, hogy ilyen feltételek mellett megpróbálkozik-e bárki olyan piaci szereplő frekvenciához jutni, aki nem rendelkezik erős kormányközeli kapcsolatokkal. Annyi mindenesetre tudható, hogy a Class FM tulajdonosa, Michael McNutt a 24.hu-nak adott májusi interjúban arra a kérdésre, hogy elindulna-e a cégével országos rádiós frekvenciapályázaton, egyértelmű igennel felelt. Érdemes lesz figyelni, hogy McNutt valóban elindul-e a frekvenciáért, ha a Médiatanács kiírja a tendert, illetve kik indulnak még a tenderen.
FRISSÍTÉS (2017.07.07. 8:57): A Médiatanács bejelentette, hogy valóban országos kereskedelmi rádiós frekvenciapályázatot ír ki. A Médiatanács a Class FM egykori frekvenciáját fogja hasznosítani, valamint néhány új helyi telephellyel bővíti a vételkörzetet. Megfogalmazásuk szerint a cél, hogy újra legyen országos kereskedelmi rádió. A Class FM frekvenciáját azért tudják használni, mert a bíróság másodfokon úgy döntött, nem indokolt a korábbi frekvenciapályázat felfüggesztése. (Ettől még a Class FM és a Médiatanács közti per tovább folyik, így végül a Médiatanács mostani lépése meglehetősen kaotikus helyzetet eredményezhet.) A testület egyébként arról is határozott, hogy a fideszes kapcsolatairól ismert ügyvéd LB Rádió nevű cége újabb hajdúsági frekvenciákhoz jut. Az LB Rádió Andy Vajna Rádió 1 hálózatával fog összekapcsolódni.