Belföld

Orbánhoz fordult segítségért a Magyar Orvosi Kamara

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke levélben fordult a miniszterelnökhöz, segítségét kérve az orvosok béremelésével és a garantált bérminimummal összefüggésben, valamint az alapellátó orvosok jövedelemhelyzetével kapcsolatban.

Éger István kamarai elnök a MOK honlapján közzétett levélben azt írta, hogy 2017-től jelentős mértékű minimálbér-emelést és garantáltbérminimum-emelést vezettek be, és ez az egyébként örvendetes lépés máris devalválja a fél évvel ezelőtt megkötött bérmegállapodás eredményeit. Ezért nélkülözhetetlennek látják, hogy a garantált bérminimum növekménye a teljes bértáblában átvezetésre kerüljön, és az ekképpen korrigált bérekre épüljön rá a kialkudott béremelés következő lépcsője.

A köztestület elnöke kitért arra, hogy számos panasz érkezett a kamarához az orvosképző helyeken oktatói státuszban lévő kollégáktól, akik méltatlan módon nem kapták és nem kapják a valamennyi járó-fekvőbeteg ellátásban dolgozók számára kialkudott, és októbertől fizetett 107 ezer forintos béremelést.

Nagy a baj az alapellátásban

Az alapellátó orvosokra térve a kamarai elnök azt írta, a jelenlegi praxisfinanszírozásból nem kevesek számára már az is nehézséget jelent, hogy az említett garantált szakmai bérminimumot és annak megnövekedett közterhét kifizessék szakdolgozó alkalmazottaik részére. Teljesen jogos elvárásuk, hogy szakorvosként és szakdolgozóként ugyanannyi havi legális bérjellegű jövedelemhez juthassanak, mint a szakellátásban dolgozó kollégáik – tette hozzá, jelezve: ehhez legalább még öt évig évi 10 milliárd forint praxispénz-emelkedés kellene.

Ehhez képest az látszik, hogy már a soron következő 10 milliárd forint sincs betervezve a költségvetésbe, nemhogy a folytatás

– jegyezte meg Éger István.

Levele végén azt írta: a felsorolt problémák orvoslása túlmutat az egészségügyért felelős államtitkársággal, illetve a nemzetgazdasági tárca illetékeseivel folytatandó tárgyalások, “alkudozások” adta kereteken. Arra kérik a miniszterelnököt, hogy világítson rá a kormányban és az Országgyűlésben az egészségügy munkavállalói helyzetének súlyos problémáira, és minden erejével szorgalmazzon érdemi, kiszámítható jövőt garantáló lépéseket. A levelet elküldte az emberi erőforrások miniszterének is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik