Nagyvilág

WHO: a Zika-vírus veszélyesebb, mint az Ebola

Az Egészségügyi Világszervezet hétfőn tart válságtanácskozást a főleg Dél-Amerikában egyre nagyobb méreteket öltő Zika-vírusfertőzés miatt. A Guardian cikke szerint a szervezet több magas beosztású egészségügyi szakembere is úgy gondolja, hogy a magzatokban súlyos elváltozásokat – komoly értelmi akadályozottsággal együtt járó kóros kisfejűséget – okozó Zika-vírus nagyobb egészségügyi kockázatot jelent a világ lakossága számára, mint a tavaly és tavaleylőtt 11 ezer afrikai életét követelő Ebola. A hétfői tanácskozáson a lehetséges megoldásokról egyeztetnek.

A veszélyt jelentősen növeli, hogy míg az Ebolával szemben több kísérleti oltóanyag is rendelkezésre áll, a Zika-vírussal szemben semmilyen vakcina sincsen a szakemberek kezében. A WHO adatai szerint a fertőzöttek 80 százaléka tünetmentes, vírus terjedése gyakorlatilag követhetetlen. A Wellcome Trust fertőzési és immunbiológiai vezetője a lapnak azt mondta:

Az igazi probléma, hogy a vakcinát terhes nőkön kellene tesztelni, ami gyakorlati és etikai rémálom.

A problémát tovább fokozza, hogy a vírust terjesztő egyiptomi szúnyog az utóbbi évtizedekben a bolygó egyre több pontján jelent meg, szakértők szerint a Zika ellen csak radikális, akár az évtizedekkel ezelőtt betiltott, rendkívül káros DDT-vel történő irtásra van szükség. Az angol közegészségügyi szervezet szerint a Zika-vírus akár szexuális úton is fertőzhet, bár egyelőre nem ez a jellemző eset, volt már rá példa.

Kolumbiában óriási méreteket öltött a fertőzöttség

Ahogyan korábban beszámoltunk róla, a kolumbiai nemzeti egészségügyi intézet közlése szerint az országban eddig 20 297 Zika-vírussal fertőzött embert regisztráltak, közülük 2116 várandós nő. Az intézet szerint a fertőzött kismamák 37 százaléka a Venezuelával határos Norte de Santander tartományban él. A Zika-láz az amerikai kontinensen 2014 februárjában ütötte fel először a fejét. Észak- és Dél-Amerika, valamint a karibi térség 23 országában regisztrálták.

A betegségtől a Brazília mellett leginkább sújtott országban, Kolumbiában kedden egészségügyi riadót hirdettek a hatóságok: a 220 méternél alacsonyabban fekvő területeken arra kérték a nőket, hogy 6-8 hónappal halasszák el a gyermekvállalást, az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint a fertőzött nők áteshetnek terhességmegszakításon.

Eduardo Paes, Rio de Janeiro polgármestere szerint a Zikaláz nem jelent fenyegetést az olimpiai játékokra, a megmérettetés idején ugyanis hideg lesz a bolygó déli féltekéjén, nem lesznek vírusterjesztő szúnyogok a brazil városban.

Szombaton kiderült, hogy a betegség esetében súlyos szövődmények is előfordultak. Luisana Melo venezuelai egészségügyi miniszter szerint országában a 4700 Zika-vírussal fertőzött beteg közül 255-nél az úgynevezett Guillain-Barre-tünetegyüttes megjelenését észlelték. Ez az alsó végtagok bénulásával kezdődik, majd átterjed a karokra és más tesztrészekre, illetve érintheti a légzőszerveket is, ami fulladásos halálhoz vezethet.

A vírus Afrikából származik, először az ugandai Zika-erdőben egy rhesusmakákóban (rhesus macaque) azonosították 1947-ben, emberben pedig először 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére. Az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) terjeszti, ezért az utazóknak azt javasolják, hogy védekezzenek a szúnyogcsípés ellen.

 

 

 

 

 

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik