Fizikusok egy csoportja most földradaros (GPR) elemzésre készül, hogy végre meglelje a rejtett kamrát. A módszerrel nagyfrekvenciás rádióhullámokat bocsátanak ki, majd ezek visszaverődéséből vonnak le következtetéseket. A sír esetében a falakon történik meg a visszaverődés, így feltérképezhetővé válnak a titkos zugok és még fel nem fedezett kincsek.
Francesco Porcelli, a Turini Egyetem szakértője és az új kutatás vezetője szerint semmit sem árulhat el a vizsgálatról az egyiptomi Régiségek Minisztériumának engedélye nélkül.
A Tutanhamon sírjában található ismeretlen, Nofertiti szarkofágát őrző kamra ötletét Nicholas Reeves, az Amarna Királysírok Projekt vezetője vetette fel, még 2015-ben. Később Vatanabe Hirokacu radartechnológus állítólag fel is fedezte két rejtek nyomát.
Aztán 2016 májusában a National Geographic kutatócsapata újabb GPR-es elemzést végzett, ez viszont már semmilyen bizonyítékot nem mutatott fel a kamra létezésére.
Érdekes, de Dean Goodman, a csoport egyik vezetője szerint a National Geographic Society megtiltotta a vizsgálatban résztvevő szakembereknek, hogy a nyilvánosság előtt is beszéljenek a kutatás részleteiről. A társaság ugyanis titoktartási egyezményt írt alá a Régiségek Minisztériumával.
A szakma bízik benne, hogy a vizsgálat információit ezúttal nem fogja titokban tartani a minisztérium. A korábbi elemzésekkel kapcsolatban csak az eredményeket publikálták, magukat az adatokat nem, ez a tény pedig megnehezíti a titkos kamráról szóló elméletek részletes felülvizsgálatát.
Az arab tavasz óta Egyiptomban jelentőse visszaesett a turizmus, ez munkahelyek megszűnéséhez és egy fontos bevételi forrás csökkenéséhez vezetett. Éppen ezért sok tudós úgy véli, a Régiségek Minisztériumának több érdeke fűződik az adatok visszatartásához, mint a rejtett kamra kérdésének egyszer és mindenkori megoldásához. A titkolózás ugyanis több turistát vonz, mintha kiderülne, hogy Tutanhamon sírjában valójában nincs is több talány.