Nagyvilág

Tulajdonképpen eldőlt, ki lesz az új ENSZ-főtitkár

A portugál António Guterres lett az első számú esélyes az ENSZ-főtitkári tisztségre, miután szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsában senki nem szavazott ellene.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja – amely vétójoggal rendelkezik -, a szerdán helyi idő szerint délelőtt tartott titkos szavazáson nem emelt vétót a portugál baloldali politikus ellen. A BT-voksolásról kiszivárgott hírek szerint António Guterres 13 támogató és két tartózkodó szavazatot kapott.

A voksolás után Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete azt közölte újságírókkal, hogy

Guterres az egyértelmű favorit.

Az ENSZ főtitkárának megválasztására – a világszervezet történetében először – rendhagyó módon kerül sor. A főtitkári posztot ugyanis meghirdették, jelentkezni lehetett rá, és így ezúttal nem a színfalak mögötti egyeztetések után nyeri el egy politikus, hanem pályázat és a Közgyűlés előtt tartott nyilvános meghallgatások sorozatát követően.

Az előzetes válogatás után kilenc jelölt, öt férfi és négy női politikus maradt versenyben, köztük például a bolgár Irina Bokova, az UNESCO jelenlegi vezetője, Danilo Türk volt szlovén elnök, vagy Helen Clark volt új-zélandi kormányfő, az ENSZ Fejlesztési Programjának jelenlegi vezetője.

A 67 éves António Guterres volt portugál kormányfő 2005 és 2015 között a világ legnagyobb humanitárius szervezetét, az ENSZ 123 országban jelenlévő Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) irányította, s kezdetektől őt tartották a legtekintélyesebb és legesélyesebb indulónak a főtitkári posztért. ENSZ-beli meghallgatásán azt hangsúlyozta, hogy

főtitkárként hidakat építene, vitás kérdésekben a párbeszéd és a békesség közvetítője lenne.

Ugyanakkor bírálta is a világszervezetet, mondván, hogy túl sok ügyről túl kevés eredménnyel folyik tárgyalás.

Az ENSZ BT csütörtökön szavaz hivatalosan is arról, hogy kit javasol Ban Ki Mun utódjául, az ENSZ kilencedik főtitkárának. (MTI)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik