Új nyelvet fedeztek fel a nyelvészek egy ausztráliai őslakosok lakta településen – írja az IFLScience. A szakértők szerint az ausztráliai angol, a kriol, valamint a warlpiri népcsoport nyelvének keveredéséből jöhetett létre, és a könnyű warlpiri nevet kapta.
Carmel O’Shannessy professzor szerint a könnyű warlpiri először az 1970-80-as évek körül bukkanhatott fel, amikor az őslakosok elkezdtek néha angol és kriol szavakat is használni a mondataikban.
Az évek során a könnyű warlpiri tovább fejlődött, és mára már nemcsak szavakat cserélnek ki, hanem az eredeti warlpiri nyelvtani szerkezetét is megváltoztatták.
Az alábbi videóban az hallható, amint egy könnyű warlpirit beszélő gyermek elmesél egy mesét:
Az új nyelv már többek anyanyelvévé is vált a Lajamanu nevű kis városban. A könnyű warlpirit jelenleg mindössze 350 ember érti meg és beszéli, de a hagyományos warlpiri is veszélyeztetett nyelvnek számít 4000 beszélőjével.
Lajamanu egy kívül eső település a Tanami-sivatagban, ahonnan a legközelebbi kis város mintegy 6 órányi autóútra van. Ez a nagy mértékű elszeparáltság lehetett az egyik oka annak, hogy egy új nyelv tudott kialakulni ott.