Több mint ötezer diabéteszes gyermek él hazánkban a KSH 2019-es évre vonatkozó adatai szerint. Az 1-es típusú diabétesz napjaink egyik leggyakoribb krónikus betegsége gyermekkorban, hazánkban évente 250-300 új esetet diagnosztizálnak, ami háromszoros növekedés 30 év alatt. Az érintett gyerekek között sokan ráadásul már olyan súlyos a betegséggel élnek, hogy kiszámíthatatlanul, hirtelen jönnek a rohamok, és ha nem kapják meg a nekik megfelelő dózisú inzulint, akkor életveszélyes állapotba kerülhetnek. Szerencsére a diabétesz kezelésében napjainkban technológiai forradalom zajlik, és a fejlődésnek hála egyre több az olyan vércukorszint-mérő szenzor, amely folyamatosan monitorozza a gyerek szervezetét, és érzékeli a közeledő rohamot.
Ezek az eszközök nem olcsók, és az összes funkció használatát biztosító mobiltelefonok beszerzésével, és a folyamatos kapcsolatot biztosító mobilnet árával is számolni kell. Mivel a diabéteszes gyermek gondozása eleve költséges, sok családnak jelent problémát megfizetni ezeket a technológiákat. Bár a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő gyerekek számára 98 százalékos támogatást biztosít az ilyen szenzorok beszerzéséhez, a használatukhoz szükséges eszközök (pl. okostelefonok) megvétele így is sok családnak jelent a lehetőségein felüli összeget.
Itt jön a képbe a Vodafone Magyarország, ami a DaibErnyő Alapítvánnyal együttműködve azzal támogatná a rászoruló cukorbeteg gyerekeket és családjaikat, hogy a szenzor adatainak fogadását és továbbítását segítő okoseszközt biztosítana az érintettek számára, illetve olyan előfizetést, aminek hála a Vodafone hálózatán keresztül küldhetők és fogadhatók az akár életmentőnek számító értesítések és riasztások.
Hogyan működik egy ilyen szenzor?
Egy modern szenzorral és a hozzá csatlakozó okostelefonnal nemcsak monitorozni lehet a szöveti cukorszintet, de akár az is beállítható, hogy értesítések érkezzenek a gyorsan emelkedő vagy csökkenő cukorszintről, sőt, egyes megoldások képesek akár 60 percre előre jelezni a bekövetkező magas vagy alacsony cukorszintet. Az adatok az interneten keresztül megoszthatók a családtagok vagy akár a kezelőorvosokkal/gondozókkal, akik ennek hála távolról is ellenőrizhetik azokat – vagy cselekedhetnek, ha arra van szükség. A legmodernebb megoldások ráadásul már nemcsak a cukorszint változásról, de más információkról is azonnal SMS-t tud küldeni azon személyeknek, akiket kontaktként adtunk meg a szenzor adatait fogadó okostelefonos alkalmazásban.
A jelenleg elérhető szenzorok között már létezik olyan, ami egy rendkívül vékony, a bőr alá érő arany szállal érzékeli a cukorszintet, 24 óra alatt 288 mérést végez, és kiváltja a – főleg gyerekek számára megterhelő – naponta akár 8-10 alkalommal elvégzendő, ujjbegyből történő vérvételt.
Ez a fejlesztés egyrészt elviselhetőbbé teszi a cukormonitorozást, másrészt biztonságérzetet biztosít a betegnek és a hozzátartozóknak egyaránt, az adatok továbbítása és a riasztások pedig lehetővé teszik, hogy fiatal páciens esetén a szülők, gondozók, esetleg pedagógusok a gyermek segítségére siessenek. Egy ilyen megoldás a betegség hatékony kezelése mellett többek között azt is segíti, hogy egy fiatal könnyebben beilleszkedjen, és a betegsége ellenére is teljes életet éljen: például a diabétesz miatt ne kelljen lemondania egy táborozásról az inzulinszint folyamatos figyelése miatt.