Tudomány zöldövezet

Fél év alatt egy Zala megyényi fát vágtak ki az Amazonas-medencében

EVARISTO SA / AFP
EVARISTO SA / AFP

Hat éve nem látott mértékű erdőirtást figyelt meg az Amazonas esőerdőben a brazil űrügynökség: január és június között közel négyezer négyzetkilométernyi területet vágtak ki a régióban. Összehasonlításképp tavaly ugyanebben az időszakban 3088 négyzetkilométernyi esőerdő pusztult el, írja a BBC.

A világ legnagyobb esőerdeje alapvető szerepet játszik a bolygó oxigén- és szén-dioxid-körforgásában, valamint hatalmas mennyiségű üvegházhatású gázt nyel el a légkörből. A környezetvédők a növekvő mértékű erdőirtásért Brazília szélsőséges vezetőjét, Jair Bolsonarót okolják, aki visszavonta a korábbi környezetvédelmi intézkedéseket. Brazília környezetvédelmi minisztériuma közleményében úgy fogalmazott, erőteljesen küzdött a környezeti bűncselekmények ellen, ám az erdőirtás megugrását nem részletezték a dokumentumban.

Az Amazonas erdejeit a BBC szerint elsősorban a faanyagokért, valamint azért vágják ki, hogy helyet csináljanak a növényeknek, amelyek ellátják a globális élelmiszeripari vállalatokat.

Dr. Manoela Machado, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint az erdőirtás magas szintje az év ezen időszakában szokásosnál több tüzet is okoz. Ennek oka, hogy a fák kivágása után gyakran tüzet gyújtanak, hogy megtisztítsák a földet a mezőgazdaság számára.

Márciusban kutatók több mint három évtizednyi műholdas adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az amazonasi esőerdő állapota folyamatosan romlik. Közölték, az erdő több mint 75 százalékánál az ellenálló képesség csökkenésének jelei mutatkoznak, mivel a fáknak hosszabb időbe telik, mire regenerálódnak a főként az éghajlatváltozás okozta aszályok, valamint az erdőirtás és a tüzek után.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik