Tudomány

Bizarr külsejű állatot vettek videóra az óceán mélyén

NOAA Ocean Exploration,Gulf of Mexico 2012 Expedition
NOAA Ocean Exploration,Gulf of Mexico 2012 Expedition

Bizarr külsejű tintahalat örökítettek meg a Mexikói-öbölben – írja a Live Science. Az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint eddig kevesebb mint 20 alkalommal sikerült dokumentálni a tenger mélyén előfordulú Magnapinna nemzetség tagjait.

A NOAA csapata egy expedíció során lett figyelmes az állatra, a szakértők először azt hitték, egy medúzával találkoztak. A kutatók az Egyesült Államoktól délkeletre fekvő vizeket térképezték fel egy robotizált tengeralattjáró segítségével, az egyik merülés során pedig az eszköz megpillantotta a példányt.

Az efféle tintahalak jellegzetessége, hogy nyolc nyúlványuk és két fogókarjuk testükhöz képest hosszú, úszólebenyeik pedig nagyok.

A felvételen látható példány köpenye áttetsző, és a belső szervek is kivehetőek benne.

Mike Vecchione, a NOAA zoológusa a partról, egy képernyőn nézte a tengeralattjáró felvételét. A kutató és kollégája, Richard E. Young, a Hawaii Egyetem munkatársa írták le először a Magnapinnidae családot 1998-ban. Azóta három fajt fedeztek fel, de a szakértők szerint továbbiak is élnek az óceánokban.

Amikor Vecchione felismerte az állatot, azonnal értesítette a robot irányítóját. A tintahal közel 2400 méteres mélységben bukkant fel, korábban ennél lejjebb, 4735 méteren is láttak hasonló állatot.

(Kiemelt képünkön egy, a NOAA által korábban megfigyelt Magnapinna tintahal látható.)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik