Egy 2020-as expedíció során az OceanX kutatóhajó legénysége egy 2011-ben elsüllyedt komp, a Pella roncsára bukkant. Miközben a maradványokat vizsgálták, egy azonosítatlan, hatalmas tintahal húzott el az OceanX robotizált tengeralattjárója előtt – írja az IFLScience.
A kutatók célja az volt, hogy feltérképezzék a Vörös-tenger fenekét, a felméréskor azonban egy 100 méter hosszú objektumra lettek figyelmesek. Ekkor még nem tudták, hogy egy koralltelepet, egy sziklát vagy valami egészen mást látnak-e, ezért közelebb küldték a tengeralattjárót. Így derült ki, hogy a Pella roncsát fedezték fel.
Miközben a robot a maradványokat vizsgálta, hirtelen felbukkant egy óriási tintahal. A tengeralattjáró utóbb kétszer tért vissza a roncshoz, az élőlény pedig minden alkalommal megjelent, a csapat ennek ellenére nem tudta meghatározni az egyed faját.
Some of you wanted to know more about the shipwreck where we saw a very large squid* last year.
*https://t.co/mglsfjgcp9 pic.twitter.com/fWGtBBQPNU
— OceanX (@oceanx) October 8, 2021
A kutatók Michael Vecchione, a Smithsonian Természettudományi Múzeum zoológusának segítségét kérték.
Az állat a Csendes-óceánban és az Indiai-óceánban fordul elő, jellegzetessége pedig a nagyobb egyedeken látható nagy, sárga szerv. A példányok hossza igen változatos, a videón szereplő állat megközelítőleg 2 méteres lehet.
A faj akár 1000 méteres mélységig is leúszik, éjszaka viszont közelebb merészkedik a felszínhez. A roncsok gyakran vonzzák a zsákmányt jelentő halakat, a tintahal talán ezért kereste fel többször is a Pella maradványait.