Mintegy egynegyeddel nőtt az árvízveszélyes területeken élők száma az utóbbi két évtizedben – mutatták ki az MTI szerint műholdas adatok elemzése alapján kutatók.
A Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy már 86 millióval többen élnek árvízveszélyes térségekben.
Amerikai kutatók 169 ország 2000 óta pusztított 913 árvizének napi kétszeri műholdas megfigyelési adatait elemezték. Ezen adatok alapján hozták létre a globális árvíz adatbázist (Global Flood Database), amely magában foglalja a halálos áldozatok, az otthonaikból elűzött emberek számát, az esőzések mértékét mind a 913 árvíz esetében.
Eredményeik szerint 2,23 millió négyzetkilométernyi területet öntött el ár 2000 és 2018 között, 290 millió embert érintve.
Számítógépes modellezéssel megbecsülték, hogy a klímaváltozás és a demográfiai változások nyomán további 35 ország szembesül az áradások magas kockázatával 2030-ig.
A korábbinál becsültnél tízszer több az árvízveszélyes területekre vándorolt emberek száma – mondta Beth Tellman, a New York-i Columbia Egyetem Földkutató Intézetének tudósa, a tanulmány vezetőszerzője az AFP francai hírügynökségnek. „Sikerült feltérképezni olyan árvizeket, amelyek gyakran nem kerülnek a térképre, és nem veszik számításba az olyan árvízi modellekben, mint a gátak átszakadása és a jégolvadás okozta árvizek. A gátak átszakadásának különösen nagy a hatása. Az ilyen áradások 13 millió embert érintettek 13 árvízben” – magyarázta a kutató.
Az áradások veszélyének kitett országok többsége Dél-és Délkelet-Ázsiában van, a műholdas adatok kimutatták, hogy Latin-Amerikában és a Közel-Keleten is nő az ilyen térségekben élők száma.