A madagaszkári Sava Regionális Központ, az Antananarivói Egyetem és a Göttingeni Egyetem csapata bizonyítékot talált arra, hogy egy Északkelet-Madagaszkáron őshonos vadászpók békáknak készít csapdát – írja a Phys.org.
A vadászpókok nem hálójuk, hanem mérgük segítségével kapják el prédáikat. Úgy tűnik, a vizsgált faj a békáknak még csapdát is létrehoz, így könnyítve meg a zsákmány elfogását. Bár a tudomány ismer békákat fogyasztó pókokat, a most felfedezett csapda különlegességnek számít.
A kutatók Madagaszkár egyes régióinak élővilágát mérték fel, amikor azonosították a békát fogyasztó pókot. A ragadozó mellett két zsebszerűen, pókselyemmel összeillesztett levelet is találtak. Amikor a szakértők megközelítették az ízeltlábút, az behúzta prédáját a levelek közé.
Később a csapat azonosított hasonló struktúrákat, úgy tűnik, a helyi pókok gyakran támadnak békákra ezzel a módszerrel. Mivel a környezetben egyéb, könnyebben kezelhető anyagok is elérhetőek, nem valószínű, hogy az állatok menedékként hasznosítják a leveleket. A levelibékák a melegebb napokon gyakran keresnek menedéket, a pókok valószínűleg ezt használják ki csapdáikkal.
A szakértők szerint további megfigyelésekre lesz szükség, hogy jobban megértsék a jelenséget.