Az antibiotikumokkal kapcsolatban eleve rengeteg a tévhit, most, a koronavírus-járvány idején azonban érdemes külön kiemelni: az efféle gyógyszerek sem a megelőzésben, sem a gyógyulásban nem segítenek.
A napokban mi is beszámoltunk róla, hogy a 106-os buszon egy utas a járványügyi intézkedéseket kritizálva oktatta ki a jármű sofőrjét. A férfi nemcsak felelőtlenül viselkedett, de még téves információkat is mondott, többek között azt, hogy a fokhagyma, a gyömbér és az antibiotikum segíthet a megbetegedéssel szemben. A helyzet ezzel szemben az, hogy hiába fejlesztik a szakértők a lehetséges gyógyszert és vakcinát, egyelőre nincs hatásos anyag az új koronavírus ellen.
Az antibiotikumok és a vírusok kapcsolatára érdemes külön is kitérni, hiszen néhányakban eleve téves kép alakult ki az ilyen szerekről. Az antibiotikum szó „élő ellenit” jelent, az efféle készítmények tehát élő organizmusokkal, baktériumokkal szemben hatékonyak – a vírusok pedig nem élőlények.
Antibiotikumot csak orvosi előírásra szabad szedni, hiszen annak felelőtlen használata súlyos következményekkel, például antibiotikum-rezisztencia kialakulásával járhat.
Ennek ellenére előfordulhat, hogy valakinek a szakértők a koronavírus kezelése során antibiotikumot is felírnak. Ennek célja azonban nem a vírus kiirtása, hanem egy párhuzamosan jelentkező bakteriális fertőzés kezelése.
Kiemelt kép: Getty Images