Rudolf Sekava, akinek 1984. október 23-án adtak új szívet a prágai orvosok, szerdán, május 15-én töltötte volna be 83. életévét – közölte Monika Zachrlová, a jihlavai kórház szóvivője, ahol Sekava pénteken elhunyt.
Az MTI tudósítása szerint a volt középiskolai tanár 1984-ben beteg szíve miatt már két éve rokkantnyugdíjas volt, és eredetileg nem értett egyet a neki felajánlott szívátültetéssel, amelyet a prágai Klinikai és Kísérleti Orvostudományi Intézet (IKEM) orvosai végeztek el.
Csehországban 35 év alatt összesen 1770 szívátültetést végeztek, ebből több mint 1100-at az IKEM-ben, míg mintegy 600-at a brnói speciális transzplantációs orvosi intézetben.
Korábban az új szívre váró páciensek mintegy harmada elhunyt, mert nem sikerült időben donort találni. Az IKEM 2017-ben ezért bevezette az új szívre váró betegek szívének mechanikai, műszeres támogatását. Jan Pirk, az IKEM egyik vezető szívsebésze szerint a betegek mintegy 40 százaléka veszi igénybe ezt a módszert, és a megfelelő új szív hiányában elhunytak aránya a tavalyi év végén már öt százalékra csökkent.
A beteg szív gépi támogatásával a páciens több évig is képes várni az új szívre
– jegyezte meg Jan Pirk.
Tavay Prágában 39, Brnóban pedig 35 szívátültetést végeztek. Az idei év elején 83 páciens várt szívátültetésre.
A cseh egészségügyi tárca szerint a vonatkozó törvény módosításával növelni lehetne a szívdonorok számát. Eddig például nem volt lehetséges, hogy a Csehországban elhunyt külföldi állampolgárok hozzátartozói felajánlhassák az érintett szerveit további felhasználásra. Egy törvénymódosítás, amelyet a parlamenti alsóház már jóváhagyott, ezt lehetővé teszi.
Becslések szerint évente mintegy 15 emberről lenne szó, akiknek mintegy 100 szervét lehet felhasználni más betegek megsegítésére
– mondta Adam Vojtech egészségügyi miniszter újságíróknak.