A vizsgálatban a csapat korábbi állatkísérletek adatait, illetve emberekre vonatkozó információkat használt fel – írja a The Age. Az eredmények alapján a péniszhez köthető születési rendellenesség, az úgynevezett hypospadiasis aránya kétszeresére nőtt Ausztráliában. A betegség fő jellemzője, hogy a húgycső kijárata nem a pénisz végén helyezkedik el. A rendellenességet minden esetben sebészeti úton kezelik, az operációk azonban gyakran járnak komplikációval.
Andrew Pask, a Melbourne-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint az érintett vegyületeknek való kitettség az elsődleges oka a férfiak reprodukciós problémáinak.
Bizonyos műanyagok úgynevezett endokrin diszruptorokat bocsátanak ki, melyek az emberi nemi hormonokra hasonlítanak. Az állatokon elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az anyagokkal való érintkezés hatására a vemhes élőlények hypospadiasisban és terméketlenségben szenvedő utódokat hoznak világra. Az viszont régóta vitatott kérdés, hogy a vegyületek milyen hatással vannak az emberekre.
Pedig igen fontos lenne utána járni, hiszen a műanyagokkal az emberek mindennapos érintkezésben vannak. Pask és kollégája, Mark Green ezért úgy döntöttek, választ találnak a kérdésre.
Korábbi kutatások már kimutattak összefüggést az endokrin diszruptorok és a hypospadiasis között, egyes szakértők azonban megtámadták az eredményeket. Pask szerint ugyanakkor genetikai tényezőkkel lehetetlen megmagyarázni, hogy miért nő ilyen gyors ütemben a rendellenesség aránya.
Pask laboratóriumában vemhes egerek ivóvizébe tett atrazint. Megfigyelései azt igazolták, hogy a leszármazottaknál a hypospadiasis három generáción át egyre súlyosabbá vált.
Az emberek az 1950-es évek óta, tehát nagyjából két nemzedéke vannak kitéve ennek
– tette hozzá a szakértő.
Peter Sly, a Queenslandi Egyetem munkatársa szerint a vegyületek ráadásul bizonyítottan csökkentik a spermiumok számát és minőségét is.
A szakértők további vizsgálatokat is el akarnak végezni, hogy még több adattal támaszthassák alá az endokrin diszruptorok és a hypospadiasis közti kapcsolatot.
(Kiemelt kép: Thinkstock)