A Gebel el-Szilszilánál felfedezett temető feltárását a svédországi Lund Egyetem kutatói vezették. A csapat már a 2015-2016-os szezonban is rengeteg sírt ásott ki a területen, a 2016-2017-es terepmunka során azonban újabb maradványok kerültek elő.
A temetőben megtalált nyughelyek igen változatos méretűek. A kisebb hantok egyszerű, sekély és néhány kővel befedett sírok voltak; a nagyobbak azonban olyan kripták lehettek, melyekben egész családok is elfértek. Néhány gödörben gyermekek maradványát is felfedezték.
Naszr Szalama, a minisztérium régésze és az asszuáni régiségek kezelésének igazgatója szerint a helyszínen talált gyerekmaradványok közül kettőt a természetes homokkő kiemelkedések titkos rejtekhelyeibe temettek el. A nekropoliszban egy áldozatbemutatásra használt fülkét, valamint egy állati maradványokat tartalmazó sírt is azonosítottak.
A temetőben feltárt csontok elemzése kimutatta, hogy a sírokban olyan embereket hantoltak el, akik életükben igen megterhelő és kifejezetten balesetveszélyes fizikai munkát végeztek. Maria Nilsson, az ásatás vezetője egy nyilatkozatban azt mondta, a hosszabb csontokon talált törések, valamint a maradványokban felfedezett megnövekedett izommellékletek arra utalnak, hogy az itt eltemetettek veszélyes és rendkívül erőigényes foglalkozást űztek.
Bár a nyomok alapján a helyieket igen sok megterhelés érte, úgy tűnik, elegendő táplálékhoz és megfelelő orvosi ellátáshoz jutottak. A temetőben eddig igen kevés olyan csontváz került elő, amely az alultápláltság jeleit hordozta magán, a maradványokon azonosított sérülések többsége pedig már az előrehaladott gyógyulás nyomait mutatta.
Az ásatások során a szakértők néhány, a helyiek által fogyasztott ételt is azonosítottak.
Juhok, kecskék, pár nílusi sügér és majdnem egy egész krokodil maradványait sikerült megtalálni a homokkő szarkofágokkal, a faragott és néha kifestett kerámia koporsókkal, a festett kartonázsokkal, a textil- és szerves csomagolásokkal, a kerámia edényekkel, a tányérokkal, valamint egy sor ékszerrel, amulettel és skarabeusszal együtt
– állapította meg Nilsson.
A szakember hozzátette, az egyik itt felfedezett amuletten Bész látható. Az istenség az ókori egyiptomi hitvilágban az anyák és gyermekek védelmezője volt.
A régészek bíznak benne, hogy a jövőben tovább folytatódhatnak a helyszíni munkálatok.
(Via: Live Science, Facebook/Ministry of Antiquities وزارة الآثار)