Sarah Berman a New York-i Parsons School of Design bioművész hallgatója volt, amikor először hallott a fluoreszkáló fehérjékről. Ezek genetikai módosításakor az egyes baktériumok más-más színben ragyognak ultraibolya fényben. A jelenségből ihletet merítve a nő úgy döntött, létrehozza saját baktériumait, hogy műalkotást alkosson belőlük.
Berman festményei a Brooklynban található Genspace biológiai laborjában készültek. A művész fluoreszkáló fehérjéket kódoló DNS-t illesztett az E. coli egy nem fertőző törzsébe. Azt tapasztalta, hogy a módszerrel különböző színárnyalatú baktériumok állíthatók elő.
Négy hónapig tartó kísérletezés után Berman palettáján a zöld, vörös, sárga és cián színeket tartalmazta. A mintákat ezután nagy műanyag lemezekre vitte fel, ahol az emberi szervezet endokrin rendszerét ábrázolta velük – azaz azt a szerkezetet, amely az életműködést szabályzó hormonok véráramba kerüléséért felelős.
A valódi festményekkel ellentétben azonban Berman alkotásai kevésbé maradandóak: ha a baktériumok kikerülnek a Petri-csészéből, rövid időn belül elhalnak – és ezzel a műalkotások is eltűnnek.
Még szerencse, hogy Berman rögzítette és közzé is tette alkotásait saját oldalán.
(Via: Popular Science)