Tudomány

Itt az új vírus: emberre terjedt a H6N1

madarinfluenza(960x640)(1).jpg (madárinfluenza, )
madarinfluenza(960x640)(1).jpg (madárinfluenza, )

Először terjedt át emberre a madárinfluenza egyik változata, a H6N1 vírustörzs. A mutáción átesett vírus egy húszéves tajvani nőt fertőzött meg.

A mutálódott H6N1 az eddigi ismeretek szerint kevés veszélyt jelent az emberekre, és a tajvani megbetegedés egyelőre elszigetelt esetnek látszik. Ugyanakkor azt bizonyítja, hogy több másik madárinfluenza-változathoz hasonlóan ez a vírustörzs is képes arra, hogy genetikai módosulások révén fajok között is fertőzni tudjon. Ez az eset ismét arra figyelmeztet minket, hogy milyen sok vírus létezik a világban, és hogy valójában nem tudjuk, melyek jelentik a legnagyobb fenyegetést – mondta Wendy Barclay, a londoni Imperial College virológus szakértője.

A tajvani nő májusban került kórházba influenzára utaló tünetekkel, az első vizsgálatok még csak azt mutatták ki, hogy a beteg az influenza valamelyik válfajában szenved. Alaposabb elemzés után azt találták, hogy a H6N1 jelű madárinfluenza-törzs fertőzte meg, és a szervezetében talált kórokozó nagyon hasonló a Tajvanon 1972 óta csirkék között jelen lévő H6N1-vírusokhoz.

A beteget sikeresen kezelték az oseltamivir hatóanyagú Tamiflu gyógyszerrel, és teljesen A fertőzés eredetét nem tudták kideríteni. A nő egy csemegeboltban dolgozott, nem került kapcsolatba szárnyasokkal, sem vadmadarakkal, és a betegségét megelőző három hónapban nem járt külföldön. Az eddigi legveszélyesebb madárinfluenza-változatnak a H1N1 bizonyult, amely 2009 és 2011 között a WHO nem végleges összesítése szerint a világ 214 országában 18,5 ezer halálesetet okozott.

Miért baj, ha állatról emberre tud a vírus terjedni?

Mert az azután emberről emberre is továbbterjed. És egy ilyen új kórokozó ellen a szervezet nem tud hatásosan védekezni – azaz nagy lesz a halálozási arány. A H5N1 vírust elkapó betegek fele meghalt – és ilyen esetekben a vakcina kifejlesztése akár 90 nap is lehet. Ha egy ennyire veszélyes vírus egyszer képes lesz továbbvándorolni, a lappangási idő és a civilizációs közlekedési szokások mellett órák-napok alatt szétterjedne a világban egy szuperjárvány, ami megtizedelné a Föld emberi lakosságát. Mint az 1918-19-es spanyolnátha-vírus. Tudósok egyébként várják, hogy az elkövetkezendő években lesz egy ilyen állatoktól szerzett vírus.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik