A mérnök azért fejlesztette ki az implantátumot, hogy segítsen a Marfan-szindrómában szenvedőkön. A mérnök maga is örökölte ezt a végül végzetes aortarepedést okozó kötőszöveti rendellenességet, így vette észre, hogy sürgősen szükség van a súlyosabb az aortatágulás enyhítéséhez egy új és jól használható mechanikus aortagyök implantátumra.
Tal Golesworthy tökéletes háromdimenziós másolatot készített a saját aortagyökéről. A prototípust standard orvosi polimerből – polietilén-tereftalátból – gyártották. Nehezen szakad, súlya kevesebb, mint 5 g. Az új aortaszakasz teljesen biztonságos, mivel csökkenti a vérrögképződés okozta kellemetlen szövődményeket.
A tervezés kezdetétől két év telt el a késztermék kézbevételéig. A aortagyök prototípusa jelenleg huszonhárom másik ember szívének dobogását segíti.
A Marfan-szindróma nagyon ritka kórkép, tízezer ember közül mindössze egyet érint. Genetikai eredetű, veleszületett kromoszómahibán alapul.
A betegek jellegzetes külleműek. Már születéskor feltűnhet a magas vékony alkat és ez a jellemző végig meg is marad az egész élet folyamán.
A karok fesztávolsága nagyobb, mint a testmagasság, és az alsó-felső testfél hosszaránya a hosszú lábak miatt nő.
A csontízületi rendellenességek mellett sajnos sokkal súlyosabb következményeket okozó szív-érrendszeri tünetek is jelen lehetnek.
A főverőér – aorta – első szakasza kitágulhat, emiatt a vér áramlása kórossá válik. A meggyengült érfal megrepedhet, és ez hirtelen halálhoz vezet.
A leírások szerint több híres emberről is feltételezik, hogy ebben a betegségben szenvedett, így Paganiniről vagy Lincoln elnökről is vannak ilyen feljegyzések.
AJÁNLOTT LINKEK:
Bővebben az implantátumról – angolul (The Engineer)
Marfan-szindróma (Wikipedia)
Marfan-szindróma (Webbeteg)